Vecka 36: Oktoberfest och septembernyheter
Bengt Frithiofsson jämför svenskt oktoberfestöl med de tyska jättarna. Dessutom: Månadens vinnyheter på systemet. Här är veckans dryckestips.
Systembolaget har riggat inför världens största folkfest, Oktoberfesten i München som börjar redan i september. Över sex miljoner ölvänner från hela världen dricker nära sju miljoner liter öl på ett par veckor. Det är bara de sex största Münchenbryggerierna som får vara med. Men massor av bryggerier världen runt hänger på denna universella manifestation för ölet.
Systemet har bullat upp med tio nya olika oktoberfestöl från USA, Italien och Tyskland. Jag har ställt de två största bryggerijättarna mot det lilla, lilla Sigtuna bryggeri. Vem vinner?
11281 Spaten, München, 20:- (2)
Lätt, maltig, lätt humlad, anonym, bleksiktig, "stor stark"-stil som förmodas passa alla.
11250 Paulaner, München, 19,90:- (3)
Lätt maltig, försiktigt humlad, brödig med liten citruston.
11252 Oktoberfest, Sigtuna, 22,50:- (4)
Personligt bett i doft och smak. Fyllig, lätt knäckig stil med örtiga toner, tjeckisk och tysk humle. Vi lyfter på tyrolerhatten för bryggaren Mattias Hammenlind!
Septembernyheterna:
Inget man faller direkt i farstun för. De bästa ligger i 300-kronorsklassen med undantag för den formidabla vita Riojan Vina Real för 79 :- som får 5 solar !
Till Henrik Nordströms innovativa Lux-mat testar vi några olika smaktyper ur septembernyheterna:
94014 First Sighting S.B., Sydafrika 99: - (3)
Den krispigt friska Sauvignon Blanc-druvan har många vänner. Här från Sydafrikas sydspets med typiska nässel-, gröna krusbär- och svarta vinbärsblad-toner. 97% SB och en skvätt Semillon.
Till gräddig fisk- och skaldjurssoppa.
95252 Vina Real 2007, Rioja, Spanien 79:- (5)
Jäst nära 3 veckor på nya fat av amerikansk ek som ger vinet en kraftfull ryggrad, men samtidigt harmoni och balans. Gjort på 90% Viura som är en av Riojas flitigast odlade vittvinsdruvor. Här blandad med Malvasia. Torr, frisk spänstig och muskulös med inslag av grapefrukt, nötig, smörig med fatvaniljton.
Till: Bouillabaisse, kraftfulla fisk- och skaldjursrätter. Kyckling, kroppkaka med tryffel.
94012 Mission Estate Syrah, Nya Zeeland 97:- (3)
Syrah eller Shiraz? Samma druva i franskt originalutförande eller från Nya Världen. Numera odlad på många breddgrader för sin generösa mörka bärfrukt.
Här från Nya Zeelands nordö, Hawkes Bay. Generösa björnbärstoner, örtiga svarta vinbär och mörka plommon och lakrits i en lätt, harmonisk stil. En del lagrat 10 månader på ekfat.
Till: Kycklinggryta, fläskkarré, kalvkotlett.
94810 Brazilwood Shiraz, Brasilien 70:- (4)
Brasiliens viner spelar inte direkt i Champions league. Men här kommer ett spännande inlägg på Shiraz! (igen) Charmigt rökig, pepprig med mörka plommon, björnbär och fat från ca åtta månader på fransk- och amerikansk ek.
Till: grillade lammkotletter, lammfärsbullar och smakrika grytor.
7706 Asti Martini, Italien 69:- (4)
Muscatdruvan har en söt men charmig fläderblomarom i harmoni med en frisk citrusavslutning.
Till: Dessert med glass och svenska sommarbär.
7712 Rosé de Pinot, Italien (3)
Mousserande Pinot Noir med en diskret sötma i harmoni med druvig toner, vilda smultron och frisk avslutning.
Till: Bärdessert, men också fisk och skaldjursrätter.
Nu till djungeln!
Vi ses i Vingården
Bengt Frithiofsson
Nyhetsmorgons vintips
- Bengt Frithiofsson tipsar om nya ölsorter
- Tips på goda roséviner
- Vecka 16: Jens Dolk tipsar om vin i magnumflaskor
- Vecka 13: Vintips med Béatrice Becher
- Johan Franco Cerecedas vintips till helgen
- Vintips med Johan Franco Cereceda
- Jens Dolk tipsar om nya viner på Systembolaget
- Bengt Frithiofsson om äppelmust och cider
- Viner som duger åt en tronarvinge
- Här tipsar Bengt Frithiofsson om Syrah - Shiraz
- Jens Dolk tipsar om pinot noir
- Bengt Frithiofsson tipsar om gryt-viner
- Beatrice Becher, Årets sommelier 2012, ger sina bästa vintips
- Bengt Frithiofsson tipsar om prisvärt bubbel
- Jens Dolk tipsar om billiga viner
- Bengt Frithiofsson tipsar om goda alkoholfria drycker
- Bengt Frithiofsson tipsar om drickbara julklappar
- Så gör du din egen julglögg
- Jens Dolk tipsar om gott vin till julgodiset
- Bengt Frithiofsson vintipsar
- Vinerna som passar till ost
- Vecka 35: Bengt Frithiofssons öl och vin tips för hösten
- Vecka 24: Bengt Frithiofssons vintips
- Vecka 23: Vintips med Jens Dolk
- Vecka 21: Jens Dolk med veckans tips
- Vecka 20: Vintips från Bengt Frithiofsson
- Vecka 19: Vintips med Bengt Frithiofsson
- Vecka 18: Vintips med Jens Dolk
- Vecka 17: Vintips med Bengt Frithiofsson
- Bengt Frithiofssons påskdrycker














































































































































