Namn: Tim Rydeström

Ålder: 23

Bor: Höllviken

Yrke: Säljare / Nattklubbsarrangör

Familj: . Mamma, pappa & lillasyster

Berätta lite om din familj och bakgrund:

Uppvuxen i Höllviken vilket är en liten mysig stad i Skåne. Föräldrarna skilda sedan jag var 7 år gammal. Jag har kanske inte varit den lugnaste killen i mina unga dar men försökt ordna upp det mesta på senare tid.

Jag har världens finaste familj, min pappa och mamma ställer alltid upp i alla lägen och jag har en lillasyster som jag har mycket bra kontakt med. Jag och mina föräldrar har kommit varandra nämre med åren och jag ser dom inte bara som mina föräldrar utan som mina vänner som jag delar många intressen med och vi har väldigt roligt ihop.

Beskriv dig själv med tre ord:

Känslig, envis och målmedveten

Vilka är dina egna bästa egenskaper?

Känslosam och vet vad jag vill ha här i livet

Vilka är dina sämsta egenskaper?

Mitt temperament och mitt lilla ego

Hurdan relation är din och din mammas relation?

Mycket bra, Hon går ut med mig och mina vänner, hon är lite som en 16-åring ibland men det e bara roligt

Vad är det bästa med din mamma?

Att hon bjuder på sig själv, till en viss gräns..

Om du fick ändra på en sak med din mamma, vad skulle det vara?

Lite tåligare när det gäller kritik

Vad letar du efter hos en flickvän?

Omtänksam, som har en medkänsla och skulle ge sin sista tugga till mig

Vilken sorts tjej skulle du inte stå ut med?

Någon som inte är omtänksam och är okänslig

Vad är viktigt i ett förhållande?

Passionerad kärlek till varandra och en stark tillit

Hur tycker du att första dejten ska vara?

Jag har varit på den perfekta dejten det var jag för 3 år sedan. Jag tog en tjej till tivolit i Köpenhamn på deras vinter öppning. Vi åt gott, åkte alla karusellerna, sen på natten slutade vi med en kopp varm choklad framför vattnet och tittade på stjärnorna samtidigt som vi höll om varandra

Om du bjuder på middag – vad kan man förvänta sig för mat?

Jag lagar maten för det första och om hon då vågar komma hem till mej så blir det antingen spagetti med skaldjur eller en fin bit oxfilé.

Drömkvinna?

Jag har ingen mall för en kvinna, varken mörk eller ljus. Det är hennes personlighet kombinerat med hennes vackra yttre som gör den perfekta kvinnan. Alla är vi drömpersoner för någon i världen om man bara älskar varandra.

Har du någon dold talang?

Då hade den ju inte varit dold. Men en person jag känner sa att jag var bra på att få folk att känna sig motiverade/ge beröm och komplimanger

Har du någon last?

Att jag aldrig är nöjd med mig själv

Favoritfilm?

Gladiator, Braveheart, Wall-e och Rattatouille

Favoritmusik?

Queen

Vad har du för förväntningar på programmet?

Att inte mossan visar sig i bikini och skriker tjjjjoooooooo hhhhhhhhoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo allt för mycket. :)