Willy Björkman & Charlotte Sinclair
Snickaren Willy Björkman dansar med Charlotte Sinclair
Willy Björkman, 63 år, är mest känd från TV4:s Bygglov där han vid sidan av snickaren Matte Carlsson och inredaren Mija Kinning gör underverk hemma hos svenska par och familjer. Efter en karriär som bilmekaniker och musiker har Willy under de senaste 15 åren arbetat med dekorsnickeri.
Vad har du för förväntningar inför din medverkan i Let’s dance?
- Det här är det första trappsteget för mig i min nya karriär. En kul grej.
Vad är du mest nervös för?
- Jag är inte ett dugg nervös. Om det är någon som ska vara nervös så är det min danspartner Charlotte med tanke på mina danskunskaper.
Varför kommer du att lyckas bra på dansgolvet?
- Det har jag inte en aning om, men om det går bra så är det Charlottes förtjänst.
Willy dansar med Charlotte Sinclair, 32 år, som är medlem i svenska landslaget i latin- och standarddanser. Hon har representerat Sverige under både EM och VM och är världsmästare i mixing blues, svensk och nordisk mästare i discodans samt internationell och nationell domare i disco och hip-hop.








































































































































