DOLKS BÄSTA BUBBELTIPS


RÄTT VIN VID RÄTT TILLFÄLLE
Det är nyårsafton och det skall drickas bubbel – absolut! Men se till att dricka rätt vin vid rätt tillfälle. Hoppa över finchampagnen till 12-slaget och ta den till fördrink eller till maten istället. När man står där i kylan funkar ett lite billigare, men fortfarande gott vin, lika bra. Och det där med maten – champagne är verkligen fantastiskt till mat. Det är så lätt att bara se det som ett drinkvin – men testa så skall ni få se.

SABRERING
Att sabrera, hugga halsen av en flaska mousserande vin är riktigt kul, lite spännande och faktiskt inte så svårt som man kan tro. Man kan gärna ha en speciell sabreringssabel (kortare, kraftfullt svärd) men egentligen går det lika bra med en kraftig kökskniv, en liten yxa eller liknande. Redskapet behöver inte vara extremt vasst för man skär egentligen inte av flaskans hals.

Gör så här: Ta av folien på flaskans hals och grimman. Håll flaskan i vänster hand, lätt liggandes och med korken ifrån dig. Använd gärna en handske av grövre modell med bra grepp, för säkerhets skull. Sabeln håller du i den högra handen. Naturligtvis tvärt om, om du är vänsterhänt. En del anser att det är enklare om man låter sabeln glida och träffa den skarvkant som finns i glaset. Gör en svepande rörelse från väster axel och utåt. Låt sabeln glida längs med flaskans hals, mot den lilla klacken precis där grimman sitter. Oservera att ni inte ska hugga av flaskan, utan genom träffen – som inte behöver vara stenhård – så skyvlas, glaset av. Man behöver inte vara rädd för glassplitter i vinet. Flaskan går av mitt på korgen och när den flyger ut så tar den med sig eventuella skärvor.

Träna gärna på några enkla flaskor innan ni tar den där riktigt fina flaskan champagne. Även om det inte är så svårt så kan det gå åt pipan med en exploderad flaska som resultat

Gott Nytt År / Jens Dolk, Vinskribent SvD

11 GODA BUBBELVINER TILL BÅDE DRINK, MATEN OCH 12-SLAGET

7454 Billecart-Salmon Brut Réserve, Frankrike, 329:- (5 Solar)
Snygg flaska med nyårsfeeling i svart och silver. Frisk och syrlig champagne med guläpplighet, viss brödighet och lätt grapeig syra. Gott till lite salta tilltugg!

98357 André Clouet Brut Rosé, Frankrike, 319:- (5 Solar).
Rosa champagne är något alldeles speciellt.

99427 Pierre Gimonnet Extra Brut Oenophile Premier Cru 2002, Frankrike, 399:- (4 Solar)
Härlig champagne med grönäpplig och lite brödig doft. En smakrik skupma med lite skalbitterhet som gör den bäst till mat.

95742 Gosset Grande Réserve, Frankrike, 429:- (5 Solar)
Härlig doft men mineraliga, lätt salta havstoner. Omoget grönäpplig friskhet med lite skalbitterhet. Bäst till mat med gräddiga såser.

7857 Bruno Paillard Première Cuvée, Frankrike, 345:- (5 Solar)
God drinkskumpa, mjuk och fin med rödäpplig ton, rostat bröd och grapeig syra. Går utmärkt att dricka i sig själv utan mat.

7685 Crémant de Bourgogne Geisweiler, Frankrike, 96:- (3 Solar)
Champagnekopia från Bourgogne gjord på samma druvor. Fräsch doft och smak i guläpplig stil med brödtoner, mineraltoner och citrusfriskhet.

7701 Rotari Rosé 2005, Italien, 99:- (4 Solar)
Champagnedruvor, pinot noir och chardonnay och champagnemetoden – fast i Italien. Bra middagsstart med lite salta tilltugg till.

7694 Delmas Brut 2005, Frankrike, 139:- (3 Solar)
Ekologiskt vin gjort enligt champagnemetoden från sydvästra Frankrike. Men inte på enbart champagnedruvor, utan mauzac, chardonnay och chenin blanc. Svalt och fräscht omoget äppligt vin med citrussyra.

7862 Nicolas Feuillatte Brut Extrem', Frankrike, 322:- (5 Solar)
En fyllig och smakrik skumpa som passar bättre till mat än som drink. Mogen äpplighet och toner av rostat bröd med smör. ”Brut Extrem” står för icke tillsatt socker.

7777 Raoul Collet Carte Noire Brut, Frankrike, 199:- (4 Solar)
God, ganska snäll ”budgetskumpa” med omogen äpplighet och frisk grapeig syrlighet. Vinet finns både på hel- och halvflaska men smakar bättre i den förstnämnda. Bra som drink, utan något till.

7471 Alexandre Bonnet Perle Rosé Brut, Frankrike, 249:- (4 Solar)
Det är något visst med rosa champagne. Bubblande hallonsodasmak med brödighet och blodapelsinsyrlighet. Bra som drink men också till mat. Lanseras också på halvflaska.