Martin Lidberg svarar på dina hälsofrågor
Martin Lidberg är hälsocoach här på Let's dance-hälsosajt och svarar på era frågor om hälsa.
Hälsocoachen
Under denna säsong kommer Martin Lidberg att vara Let's dance-deltagarnas hälsocoach, vilket innebär att han kommer att coacha deltagarna fysiskt.
I egenskap av hälsoexpert kommer han också att svara på frågor här på sajten och blogga om hälsa.
Fråga:
Hej Martin! Jag har ett ganska stillasittande jobb och märker att jag får ont i rygg och axlar. Då jag bara är trettio år så känner jag att det är dags att börja motverka detta innan det blir värre. Vad bör jag tänka på för att stärka dessa delar som jag har ont i? Borde jag gå till en Kiropraktor?
Svar:
Hej,
Stillasittande och monotona arbetsuppgifter ger ofta upphov till värk på längre sikt. Vanliga ställen där värk brukar förekomma är just rygg, axlar, nacke, armbågar och handleder. Det absolut viktigaste för att förebygga detta är att börja träna och röra på sig. Även under dina arbetsdagar så bör du ta små pauser då du rör på dig och gör lättare övningar och tänjningar. På gymmet bör du sen välja ut funktionella övningar som involverar flera muskler och som även bidrar till en bättre balans och rörlighet. Be gärna en personligtränare om råd och hjälp med att visa dig hur de olika övningarna skall utföras.
Tyvärr undviker många att träna på grund av värken, men ofta så är det just det som man behöver för att stärka upp musklerna och få upp rörligheten så att inte leder och ligament slits ut och belastas för hårt. Det är viktigt att du ändå börjar på mindre belastning och sakta ökar på intensitet och belastning vartefter du blir starkare och bättre tränad. Jag tycker ändå att du bör gå till en kiropraktor eller sjukgymnast för att säkerställa att du inte lider av något som kan förvärras av träningen. Men troligtvis kommer du att få lättare övningar att börja arbeta med för att på sikt få bort din värk.
Hoppas du snart är smärtfri!
Fråga:
Hej! Jag och min man skulle vilja göra mer saker tillsammans och som håller igång konditionen, vi är båda över 50 år och tycker att löpning inte är så skoj, har du några tips?
Svar:
Att hitta ett gemensamt intresse genom träningen brukar ge förhållandet en extra krydda samtidigt som det håller er båda i bra form. Ja det är verkligen härligt att få uppleva träningens endorfinkickar tillsammans. Mitt förslag är att försöka hitta något som ni både tycker om eller som är mindre tråkigt i början. Långa promenader, powerwalk, paddling, simning, cykelturer, längdskidåkning är några förslag. Ja, utbudet är enormt. Ge nu träningen en chans så kommer du att märka att motivationen kommer att öka när ni ser och märker resultatet av er träning.
Må väl mina vänner!
Fråga:
Hej Martin! Jag skulle vilja pröva någon form av mentalträning, vad rekommenderar du? Finns det något bra förutom yoga? Är det sant att mentalträning påverkar resultatet av min fysiska träning?
Svar:
Väldigt många människor arbetar fysiskt med glömmer tyvärr bort den mentala biten som är så oerhört viktig. Dessa två går nästan alltid hand i hand och mår man inte bra mentalt så visar det sig ganska snabbt fysiskt och tvärtom. Många jag arbetat med genom åren har gång på gång jobbat med sin fysik men glömt bort den mentala biten och tyvärr därför misslyckats tidigare. Det är oerhört viktigt att börja i rätt ände genom att först arbeta på sin mentala inställning för att klara av att ändra sina levnadsvanor och ohälsosamma beteenden som kanske dras med. Annars är risken stor för att man förr eller senare faller tillbaka i ohälsosamma levnadsvanor och beteenden igen.
Ett sätt att arbeta mentalt för att stärka upp sitt självförtroende och för att öka sina chanser att nå sina mål är att arbeta med sina inre dialogen, så kallade self talk. Dessa inre dialoger har vi alla med oss själva när vi dagligen tänker och det är oerhört viktigt att detta self talk är positivt för att vi ska prestera och må bra. Så skapa dig en medvetenhet om vad du säger till dig själv varje dag och börja sen att arbeta på ditt self talk för att bli mer positiv och för att öka tron på dig själv. Även visualisering är en mentalövning som är väldigt kraftfull för att stärka sig själv. Ligg då gärna ner och blunda och se dig själv mentalt så verklighetstroget som möjligt hur du lyckas med något du vill uppnå i framtiden. Upprepa detta flera gånger i veckan så kommer du stärka dig mentalt när du ser dig själv lyckas gång på gång. Dessa två mentala övningar används flitigt inom bland annat idrotten för att öka trygghet och självförtroende och därmed prestera bättre.
Lycka till!
Fråga:
Hallå, räcker det som träning att cykla till jobbet varje dag? Det tar 30 minuter en väg. Måste jag lägga till någon mer träningsform. Jag har svårt att hinna mer än så, men vill ju må bra.
Svar:
Att använda sig av vardagsmotionen är ett mycket bra sätt att ta vara på tiden och samtidigt komma i form. Men att bara cykla ger tyvärr inte den helhetsträning och variationen som din kropp bäst behöver. Cyklingen ger heller inte någon större belastning för att stärka upp ditt skelett vilket exempelvis löpningen gör. Kroppen är också så pass smart att den anpassar sig ganska snabbt till en viss typ av träning och intensitet. Självklart är denna cykeltur ändå väldigt bra för dig men du bör se till att också arbeta med lite tyngre belastning ibland och inte minst på din överkropp. Så jag skulle rekommendera dig att som komplement till cyklingen ibland variera din konditionsträning mer och även styrketräna ett par gånger i veckan, då du på dessa två pass involverar kroppens alla muskler.
Kör så det ryker!
Fråga:
Hej!
Vad är egentligen värst, att äta dåligt eller att träna dåligt för sin hälsa och om man vill komma i form?
Dessa två komponenter har alltid en samverkan med varandra och är båda lika viktiga, därför är det svårt att säga att den ena är viktigare än den andra. Om du tränar och inte äter bra så kommer du inte att tillgodo se dig träningen optimalt och om du slarvar med träningen och bara är noga med kosten så kommer du heller inte att få de bästa förutsättningarna för din hälsa. Vår kropp är gjord för att röra på sig och både kosten och motionen påverkar vår hälsa och välbefinnande och gör att vi minskar risken för en rad olika sjukdomar som hjärt- och kärlsjukdom, diabetes och vissa sorter av cancer bland annat. Så glöm detta med att slarva med något av dessa två viktiga delar för att må bra. Med rätt kost och motion så mår du bättre.
”Ingen kedja är starkare än den svagaste länken”










































































































































