I Robert Kenners dokumentär får vi en (obehaglig) insyn i hanteringen av mat och föda i USA. Kritiska forskare och debattörer får komma till tals medan de ansvariga för de fem stora matproducenterna vägrar uttala sig framför kameran.

Upplägget är lättfattligt och pedagogiskt med grafikskyltar och siffror och man lägger stor vikt vid varje del, från kyckling- till biffindustrin. Precis som hos Michael Moore får vi träffa de som råkat i kläm när de stora korporationerna kört över den lille farmaren. Här finns också ett hurtfriskt inslag med en fristående bonde som har sina grisar och hönor lösa och som vågar ta matchen mot de stora bolagen.

De påstår på filmaffischen att du aldrig kommer att se på maten på bordet på samma sätt efter att sett Food Inc. och jag kan säga att jag för egen del är glad att jag inte äter kött sedan 32 år!

Om man ser till det dokumentära hantverket så får den effektivt fram sitt budskap och vill inte på något sätt propagera för vegetarisk mathållning utan bara förklara att kosthanteringen radikalt förändrats de senaste 40-50 åren.

Alla skulle må bättre av ett mer gediget förhållningssätt till djur och spannmål men de ekonomiska grunderna sätter ramarna vilket i det långa loppet gör oss dödligt sjuka. Tänk dig för innan du sätter i dig en hamburgare nästa gång!
BETYG: 3 solar