Dramatenchefen Marie-Louise Ekman pratade om ämnet i onsdagens Nyhetsmorgon. Se inslaget genom att klicka på bilden ovan.

Varannan kvinnlig skådespelare har blivit sexuellt trakasserad på jobbet visar en undersökning gjord av Dagens eko.

Vad är det som pågår i svenskt kulturliv och vad är det för typ av män som jobbar på stora institutioner som Dramaten och Stadsteatern i Stockholm.

Ska så kallade kallade genier få bete sig hur svinaktigt som helst?
Tyck till här!

I Kvällsöppet med Ekdal möts kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth, filmaren Marianne Ahrne med flera för het debatt om veckans stora samtalsämne.

Dessutom: Veckans mest omtalade – Elisabeth Höglund – nu kan hon plötsligt komma tillbaka till TV4:s Förkväll. Är hon en gnällspik eller kommersiellt tv-offer? Tyck till här!