Sista delen. Del 6 av 6. Arn och Cecilia slår sig ner på Forsvik för ett lugnt och stilla liv. Men den viktigaste striden återstår och avgörs i en stor sammandrabbning om folkungarna ska kunna vinna mot sverkarna och danskarna. frågan är om man under Arns ledning lyckas förena kungadömet.

I det sista avsnittet av Arn slår sig Arn och Cecilia ner på Forsvik. Men snart rustas det åter för krig och under en avgörande strid mot sverkarna står enandet av kungadömet på spel.

Arn och Cecilia slår sig ner på Forsvik för ett lugnt och stilla liv. Men det är bara en tidsfråga innan sverkarna försöker återta makten med sina danska vänner till hjälp.

Arn får nytta av sina kunskaper från tiden utomlands och bygger upp en armé kring Forsvik. Den viktigaste striden återstår och avgörs i en stor sammandrabbning om folkungarna ska kunna vinna mot sverkarna och danskarna, och under Arns ledning lyckas förena kungadömet.

Del 6 av 6.