Jan och Therese från Drömmen om Italien tipsar om viner
Jan och Therese bor i Göteborg, tillsammans har de två barn. Vinintresset har funnits med länge.
- Vin är speciellt - smaken är många gånger bunden till en ort eller en upplevels.
Skulle ni vilja säga att ni är finsmakare vad gäller mat och vin?
- Absolut inte, däremot så är vi väldigt roade av matlagning och vin. Jag har alltid haft det mottot om man ändå ska äta så kan det lika gärna vara något gott.
Våra barn är inte bortskämda vad gäller mat, istället så har vi satsat på att laga riktig husmanskost. Mat har alltid varit viktigt till oss och vinet är ju ett komplement till maten - det gäller att få dem att gifta sig.
I tredje programmet får ni mycket beröm för era vinkunskaper av mama Theresa. Hur kommer det sig att ni är så bra på viner?
- Egentligen så ser jag mig inte som duktig på vin, säger Jan. Vin är ju ett så enormt stort område. När jag gick på kurs hos Ulf Wagner gav han oss tips på ett roligt sätt att lära sig om vin. Man ska vara ett större sällskap och köpa tre flaskor (beroende på vilken mat man lagar). Sedan testar man vinerna innan man smakar av maten och diskuterar vilket vin som var bäst. Därefter smakar man av vinet tillsammans med maten. Det är oerhört roligt. Många gånger kan det bli en helomvändning, det godaste vinet smakar helt plötsligt inte alls lika bra.
Vilka är era tre favoritviner?
- Det beror helt på vilken mat vi ska äta. Vin är speciellt, smaken är många gånger bunden till orten eller upplevelsen - om man är i Italien och dricker ett bordsvin och sen köper med en flaska hem, då smakar den inte likadant hemma.
Vad bör man kunna när det kommer till vin? Finns det några grundkunskaper?
- Svårt att säga. Fråga på systembolaget! De är väldigt kunniga. Ha med recept och visa vad du ska laga, så hjälper de dig. Många tror att man måste dricka vitt vin till fisk och rött vin till kött, så är det inte.
Var kommer ert vinintresse ifrån?
- Det är något som har vuxit fram. Vinet ska komplettera maten. Det är lätt att ha ett sådant intresse i Sverige, vi har högkvalitativa viner till ett bra pris.
Vad ska man tänka på som konsument som inte kan så mycket om viner?
- Det svårt att ge tips, man har ju olika smak. Däremot har vi en skrämmande utveckling av bag-in-box-viner, vilket jag tycker man ska undvika. De gör att man inte har någon koll på vad man dricker eller hur mycket man dricker.
Vad tyckte ni om vinet i Italien?
- Det fanns en hel del bra viner där - med Lapedona är inte det bästa området i Italien.
Hur ofta får man dricka vin?
- Om du tar dig ett glas i veckan till en fin middag så är det okej. Man bör hellre dricka mer utspritt över veckan än koncentrerat.
Anastasia Vesterberg
När du väljer att kommentera i vårt forum innebär det att du har godkänt våra villkor.












































































































































