"I Sverige ärver man inte skulder"
Vår sparandespecialist Fredrik Tyche svarar här på tittarnas frågor.
Mina föräldrar har skulder hos kronofogden. Kommer jag ärva deras skulder när de dör?
/I Sverige ärver man inte skulder. När en person avlider blir dennes tillgångar och skulder ett dödsbo. Delägarna i dödsboet har inte något personligt ansvar för den avlidnes skulder. Om det finns tillgångar i dödsboet måste skulderna betalas innan arvingarna får del av tillgångarna. Det är viktigt att inte dela ut tillgångar från dödsboet innan alla skulder är betalda. Om det ändå sker ska en sådan delning av tillgångarna (bodelning eller arvskifte) gå åter. Det innebär att tillgångarna ska lämnas tillbaka för att skulderna ska kunna betalas. Om någon av delägarna inte har tillräckligt med pengar kvar ska de övriga delägarna täcka bristen med sina andelar./
Jag ska tågluffa genom Europa och har hört att det kostar pengar att göra uttag i automater, och att man ska vara extra försiktig med det utomlands. Hur rekommenderar ni att jag ska göra? Jag vill inte gå runt med hela reskassan i kontanter.
/Det stämmer att det kostar en avgift att ta ut pengar utomlands, dock inte om man tar ut i EURO i ett EU-land med sitt bankkort! Jag tycker att man ska se det som en service och en trygghet som är praktisk och säker att utnyttja. Jag skulle rekommendera att ha cirka en fjärdedel på kontant och en resten på uttagskort. Här rekommenderar jag också att ha ha två stycken kort som man förvarar på olika ställen, skulle man bli av med det ena så har man det andra i reserv./
Jag funderar på att köpa en bostadsrätt och ta lån till detta. Hur mycket måste jag lägga in som kontantinsats? Måste jag lägga in några pengar överhuvudtaget?
/Den generella regeln är att man går in med 10 % kontant, sedan kan det säkert finnas lokala avvikelser!/
Innan året är slut är jag pensionär. Hur kan jag bäst placera cirka 120.000 kr på ett helt säkert sätt till minsta möjliga kostnad?
Ett helt säkert sparande på en så kort tid till en minsta möjliga kostnad utesluter det mesta förutom sparkonton, kan du tänka dig att binda kapitalet så går det även att hitta konton med något högre ränta.

































