Svenskarna har landat på Arlanda

De deporterade svenskarna har börjat bege sig hem mot Sverige. Först ut var Henning Mankell och Mehmet Kaplan.
På onsdagen ska Ulf Carmesund flyga hem till Sverige från Tel Aviv klockan 05.00 morgonen.

Två av de elva svenskarna som varit med på Gazakonvojen är nu hemma i Sverige.

"Vi är oroliga"

Dessa är författaren Henning Mankell, som landade i Göteborg, och Miljöpartiets riksdagsledamot Mehmet Kaplan, som landade i Stockholm på tisdagskvällen.

– Vi är oroliga för våra vänner som är kvar i fängelset, säger Mankell till Expressen.

Mehmet Kaplan höll presskonferens direkt efter ankokmsten till Arlanda - läs mer här.

Carmesund på väg

Ulf Carmesund, teolog och internationell sekreterare i Broderskapsrörelsen, väntas komma hem till Sverige under onsdag morgon.

– Ulf Carmesund är bokad på ett plan som går 05.00 från Tel Aviv och detta har bekräftats av UD. Hans fru har gett oss godkänt att föra detta vidare, säger Anna Ardin, presskontakt på Broderskapsrörelsen till Nyhetskanalen.se.

Enligt Anna Ardin sitter Carmesund just nu under polisbevakning på flygplatsen i väntan på att flygas hem. Sex svenskar befinner sig fortfarande i israeliskt fängelse.

Annons
Annons
Annons
Annons