Säsongsavslutning. Del 8 av 8. Det är dags för final och de som gör upp om förstaplatsen är Morgan Alling med Flashdance, Ronny Svensson med Thriller, Nassim Al Fakir med Single ladies, Ola Forssmed och Sussie Eriksson med Chorie, Chorie, Tobbe Blom och Markoolio med The time of my life, Peter Gustafsson, Susan Brännemo och Fredrik Karlsson med Never let it go och Anders Östman, Nanna Martorell och Fredrik Östling med Fångad av en stormvind.

Det är dags för finalisterna att göra upp om vinst i Dansfeber. Till kvällens galafinal kommer Ola och bjuder på världspremiären av sin nya singel samt Amy Diamond och Micke Rickfors i en unik duett. Målet med kvällen är också att samla in pengar och nya faddrar till Plan Sveriges arbete med utsatta barn över hela världen.

Det är dags att kora vinnaren bland Dansfebers sju finalister under en två timmar lång galafinal.

På plats finns Ola som bjuder på världspremiären av sin nya singel samt Amy Diamond och Micke Rickfors för att sjunga en unik duett.

Målet med kvällen är också att samla in pengar och nya faddrar till Plan Sveriges arbete med utsatta barn över hela världen.

Programledare är Kattis Ahsltröm. I expertpanelen sitter Sven Melander, Pernilla Wahlgren och Hans Wiklund

De tävlande är:

Morgan Alling - Flashdance (Flashdance)

Ronny Svensson - Thriller (Michael Jackson)

Nassim Al Fakir - Single ladies (Beyonce)

Ola Forssmed och Sussie Eriksson - Chorie, chorie (Bollywood)

Tobbe Blom och Marko "Markoolio" Lehtosalo - The time of my life (Dirty dancing)

Peter Gustafsson, Susan Brännemo och Fredrik Karlsson - Never let it go (Aphro-Dite)

TV-hallåorna - Fångad av en stormvind (Carola)

Del 8 av 8.