Fixa lösögonfransar
Jean-Pierre Barda tipsar om hur man ska få till lösögonfransar.
Inget är så effektivt på att ”pimpa” makupen som ett par lösögonfransar! Men de man vara nog så knepiga att få fast. Som alltid föreslår jag att du tränar vid ett lugnt tillfälle om du aldrig fäst ett par fransar tidigare.
Lösfransar sätter du helst på när du lagt klart ögonskuggor ( på så vis slipper du få ögonskugga på dom som mattar ner), men innan mascaran. Förbered genom att först mäta fransen efter övre ögonlockets längd. Behöver du korta av dom gör du det från den sida fransen är längst. Limma kanten ( skaffa gärna ett separat lim, då det som följer med i förpackningen kan vara lite klent) och böj fransen och låt den torka till lite innan du fäster. Ögat är mer välvt än fransen och ger du den inte lite form kommer den ha lättare att släppa.
Använd sedan hellre pincette än fingrarna då det är lättare för dig att få den på plats. Vinkla ansiktet neråt mot spegel och fäst fransen från mitten. Har du låtit limmet förtorka lite så fäster den ännu bättre. Är limmet ljust väntar du tills det blivit osynligt innan du eventuellt förstärker effekten men en tunn eyelinerlinje. Avsluta med mascara när du är säker på att limmet torkat.
Det finns en massa roliga effektfransar,men är du ny på detta så föreslår jag att du börjar med en så naturlig och lik din egen frans som möjligt.
Tips: grunda med svart kajal för att slippa ljus glipa mellan dina egna fransar och de lösa.









































