Julklappar till ditt djur
Förkvälls djurexpert Suzanne Burdén tipsar om bra julklappar till ditt djur.
Vad ska man tänka på om man vill köpa en julklapp till sitt djur?
Nummer ett är att leksakerna ska vara hållbara. Inga plastleksaker som hundar kan bita sönder och få i sig plastbitar av. Inga plastögon eller plastnosar på mjukisdjuren utan broderade precis som på spädbarnleksaker. Får de i sig olämpliga föremål kan det leda till stort lidande hos djuret och dyra besök hos veterinären.
Ett tips är att inte ha alla leksaker framme hela tiden. De blir roligare att leka med om de bara finns framme ibland.
Det här gillar hunden
Ett tips är en kong. Det är en gummisak som man kan fylla med godis. Det tar lång tid för hunden att få ut godiset.
Flätade fleeceleksaker
Mjukisdjur som är långa i formen
Repleksaker
Aktiveringsleksaker
Tuggben
Hundar tuggar ju gärna på allt och lyckas nästan alltid med att tugga hål på saker och ting, det vet ju alla som fått sina favorittofflor demolerade. Dörfär kan ett tuggben vara smaskigt för hunden.
Det här gillar katten
Kattungar är inte så svårflörtade utan brukar gilla både bollar, möss och metspön. En hopknycklad papperstuss eller en pappersbit som man knyter fast i ett snöre och drar framför katten är populärt.
Ofta har man saker hemma som passar bra för katten att leka med som papiljotter, pingisbollar eller varför inte en strumpa som man fyller med prasselpapper.
Saker man kan köpa
• Doftmöss med kattmynta
• Bäddar
• Klösställningar
• Metspön med fjädervippor









































