Klockan 15 på onsdagen gick hovet ut med ett pressmeddelande:
"Deras Kungliga Högheter Kronprinsessan Victoria och Prins Daniel har den stora glädjen att meddela att de väntar barn. Födseln beräknas till mars 2012. Den blivande modern mår bra.
Under hösten 2011 förväntas inga större förändringar i Kronprinsessparets program."
Kronprinsessan deltog på eftermiddagen i ett arrangemang på Grand Hotel i Stockholm, men uttalade sig inte sig om sin graviditet.
Aktuellt längre tid
Enligt hovets informationschef Bertil Ternert var det kronprinsessparets beslut att berätta om graviditeten.
-Frågan har varit aktuell en längre tid, säger han och bekräftar indirekt att kronprinsessparet känt av trycket från spekulationer i medier.
Sedan nyheten blev känd ringdes hovet ner och hemsidan låg nere under en kort period.
Victoria och Daniel Westling gifte sig den 19 juni i fjol efter att ha förlovat sig i februari 2009. Kronprinsessparet bor på Haga slott i Solna.
Som tronarvinge kan Victoria bli den första kvinnliga regenten inom släkten Bernadotte.
Många hälsningar
Kort efter tillkännagivandet började lyckönskningarna trilla in. Bland de första var statsminister Fredrik Reinfeldt: "Ni har en fantastisk upplevelse att se fram emot och jag vill skicka mina varmaste gratulationer till er båda."
Hos Rojalistiska föreningen stod glädjen förstås högt i tak.
-Det viktigaste är ju att det är ett välskapt barn och att allt går bra, om det är en pojke eller flicka spelar ju mindre roll, sade ordföranden Patrik Åkesson.
Fast Magdalena Streijffert, vice ordförande i Republikanska föreningen, tror att monarkin avskaffas på sikt och att barnet aldrig blir statschef:
-Det är jättegulligt med barn, men det här är en demokratisk fråga. Landets högsta ämbete ska inte ärvas.






