Elin Eriksson om att vara ung och hemlös
Allt fler unga hamnar i hemlöshet i Sverige. 27-åriga Elin Eriksson är en av dem. Som åttaåring testade hon alkohol för första gången och sedan dess har hon fortsatt ta till droger för att döva smärtan.
Elin Eriksson började dricka alkohol som åttaåring.
- Jag vet inte vad det var som drev mig till det men jag såg att det konsumerades mycket alkohol på helgerna hemma. Jag tänkte att alkohol måste ju göra någonting med människor eftersom de väljer att använda det.
Hennes föräldrar skilde sig när hon var 12 år. Då kom hoppet om en lugn tillvaro hemma, men det dröjde inte länge förrän hennes pappa kom tillbaka.
- Jag kom hem och där står min pappa. Jag kände att ”har du släpat hit helvetet igen”. Jag kände också att från och med nu slutar jag att lita på vuxna människor. Inte ens min mamma kunde hålla det hon lovade mig.
- Jag jagade droger för att stå ut.
Hon flyttade hemifrån tidigt och försökte döva smärtan med sprit och droger. I dag har hon ingen fast punkt utan åker in och ut från olika behandlingshem för att komma ur sitt missbruk.






















