Namn: Eva-Lott Långberg
Ålder: 48 år
Yrke: Silversmed, textillärare och möbeltapetserare
Ort: Rättvik

Varför sökte du till Sveriges Mästerkock?
Jag följde hela förra säsongen och tyckte att det var ett superbra program. Jag älskar matlagning, och sökte bara på en höft för jag tänkte att jag kommer aldrig med. Men det här är en upplevelse som jag aldrig kommer att glömma - från början till slut.

Vilken typ av mat lagar du helst?
Jag lagar helst husman, långkok, men tycker även om att laga middagar med tre-rätters till familj och vänner. Baka är min favorit också. Jag gillar enkelt och gott. Varför krångla till det? :)

Hur började ditt matintresse?
Mitt matintresse började redan som liten, då mamma och pappa lagade mycket mat. Jag stod alltid bredvid och ville röra i kastrullerna, lärde mig snabbt att baka sockerkaka och grädda pannkakor.

Har du något särskilt matminne som ligger dig varmt om hjärtat?
Det var till en alla hjärtans dag då vi gjorde en fantastisk gratinerad hummer. Det kan man kalla kärlek till mat.

Vad klarar du dig inte utan i köket?
Kniv och slickepott.

Favoriträtt?
Dillkött samt rotmos med fläsklägg

Finns det något du absolut inte äter?
Inälvsmat.

Vad är din största styrka respektive största svaghet i köket?

Jag lyckas alltid få till något gott av få ingredienser. Svagheten är att jag får såser och soppor för tjocka hur jag än beter mig. :(