Julian Assange är i Sverige misstänkt för bland annat våldtäkt och sexuellt ofredande på två kvinnor. Händelsen ska ha inträffat i Sverige i augusti 2010.

Han inställde sig aldrig för förhör i Sverige och greps därför i Storbritannien på begäran av de svenska myndigheterna. Sedan dess har en lång rättsprocess kring huruvida han ska utlämnas till Sverige pågått. Själv nekar han till anklagelserna.

I dag inleds nya förhandlingar, nu i brittiska högsta domstolen, High Court, i London. Samtidigt kommer hans memoarer ut på svenska.

Diskussion kring Assange i Efter tio

I Efter tios studio diskuterar Malou von Sivers rättsprocessen med fd överåklagaren Sven-Erik Alhem, i ämnet engagerade författaren Carina Rydberg och riksdagsledamoten Fredrick Federley (c).

– Jag tror att beslutet blir att överlämna honom. Det här är sista akten i överlämnandefrågan, som jag bedömer det. Om han inte blir överlämnad hänger ju allt i luften, säger Sven-Erik Alhem.

I klippet ovan diskuterar de vad som händer i Storbritannien i dag, varför det tagit så lång tid att komma fram till en eventuellt utlämning och vad som händer beroende på vad beslutet blir.