Colin Nutley är just nu aktuell med hans pjäsversion av Kort möte (Brief encounter) på Stadsteatern, Stockholm, i vilken han blandar film med teater.

I Efter tio kikar han och Malou ett filmklipp med en passionerad scen mellan hans fru, Helena Bergström, och Jakob Eklund.

Colin berättar att han ofta frågan hur det känns när hans fru kysser exempelvis Rolf Lassgård, vilket hon gjort flera gånger.
- Då svarar jag ofta att jag inte vet, eftersom jag inte är Rolf Lassgård, säger Colin på engelska till Malou von Sivers, i Efter tio.

- Det var på det här viset vi träffades, under arbetet. Som regissör vill man se något som man tror på. Och vi känner Jakob och hans fru så väl. De har båda varit i branchen så länge, det här är dessutom inte det lättaste att göra inför ett helt filmteam.

Är Colin romantisk?
- Nå, jag tror att jag är en person som är realistisk om livet, jag älskar människor och relationer och har alltid älskat att göra film om vanliga människor och vanliga situationer. Jag antar att jag är romantisk, ja.

Helena Bergström berättade tidigare i Efter tio om deras bröllop, att hennes pappa ramlade så byxorna sprack och att hon skrattade så mycket att hon kissade på sig - extremt oromantiskt enligt henne.
- Det var ett annorlunda, men fantastiskt bröllop, säger Colin till Malou.

Se Colin Nutley berätta om första mötet med Helena Bergström och mer om hans pjäs i klippet ovan.