Gladiatorn Toro får storpisk när han möter utmanaren Noghor Jemide
Det är inte ofta som gladiatorerna domineras på sin egen arena, men på lördag, får de problem med utmanarna Noghor Jemide, Carl Kamm, Dajana Jovanovic och Annette Askenryd.
Att möta Toro i rekylen skulle nog vara en respektingivande uppgift för de flesta. Men 26-årige Noghor Jemide från Stockholm är inte som de flesta.
- Toro är en brutalt stark gladiator, men här är han en kalv, säger kommentatorn Jesper Hussfelt.
Männen som utmanar
Men det är inte gladiatorerna som Noghor Jemide ska besegra på lördag, utan sin kompis Carl Kamm, 27 år, från Göteborg. Killarna spelar amerikansk fotboll tillsammans, men i gladiatorarenan kämpar de mot varandra.
Kvinnorna som utmanar
41-åriga lärarinnan och fyrabarnsmamman Anette Askenryd sökte till Gladiatorerna redan 2001:
- Jag har haft en dröm sedan länge att få utmana de kaxiga gladiatorerna och få testa banorna, det var också därför jag sökte för 10 år sedan, säger Anette Askenryd.
Hon möter gymnastiklärarinnan Dajana Jovanovic, 25 år gammal, från Malmö.
- Mina starka sidor är att jag är snabb, smidig och kan kämpa i evighet. Jag är en vinnarskalle, min vilja och inställning kommer hjälpa mig långt, säger Dajana Jovanovic.
Sista grundomgången
På lördag är det sista avsnittet i grundomgången, sedan drar semifinalerna igång. Missa inte vilka som tar sig vidare och kommer ett steg närmare finalen.


































































