Experterna i Rent hus är riktiga superstädare
Städduon Marie-Louise Danielsson-Tham och Marlené Eriksson är riktiga proffs. Marie-Louise har doktorerat på avloppsvatten och Marlené har haft egen städfirma i sexton år. Det säger det mesta.
Marie-Louise "Bakterietanten" Danielsson-Tham är professor i livsmedelshygien. Hon blev nyfiken av ämnet under sin tid som veterinär. Intresset ledde till att hon började doktorera på avloppsvatten(!). I dag arbetar hon på en restauranghögskola i Grythyttan. Och hon är hård när det gäller elevernas hygien. Hon brukar till och med ta näs- och salivprov på eleverna. Själv säger hon att hon är pedant för att det gör livet lättare att leva.
Marlené Eriksson är en riktig fena på att städa, och hon har ägnat en stor del av sitt liv åt det. Hon startade sitt städföretag 1992 och idag har hon 50 anställda. Fastän att hon numera är vd är hon själv ute och städar i stort sett varje dag. Hon säger att hon aldrig har tackat nej till ett jobb. Ingenting kan vara för nedsmutsat för henne.












































































































