TV4-Gruppen har gått från att vara en tv-kanal till att vara ett medieföretag som sänder tv och levererar underhållning och information på många olika plattformar och i många olika kanaler. Det har än så länge visat sig vara en lönsam strategi.

Medveten satsning på bredd och mångfald omsätts i stigande försäljning och bättre resultat. Strategin att nå tittare och annonsköpare på flera sätt och genom fler medier har varit lyckad med tanke på det minskande tittandet på de traditionella tv-kanalerna.

Utöver TV4-Gruppens dotterbolag TV4 AB, TV4 Sverige AB, TV4 Sport AB samt TV Fakta Oy finns ett aktieinnehav i flera andra bolag, till exempel GI Viktkoll och MMS Mediamätning i Skandinavien MMS AB.

På ett kommersiellt medieföretag som TV4-Gruppen lever det publicistiska uppdraget sida vid sida med det ekonomiska. Det är den självklara grunden för allt vi gör och allt vi säger. I avsaknad av statliga bidrag är TV4-Gruppens viktigaste intäktskälla reklam, i form av reklaminslag i tv-rutan, annonser på webbplatser samt sponsorinslag.

Ur ett ekonomiskt perspektiv är tv spännande. Dagen efter sändning vet inte bara vi utan även kunder och konkurrenter exakt hur många som tittade på ett visst program och vilken målgrupp som tittade. Tittandet styr annonsörernas köp av reklam i de olika programmen, vilket avgör lönsamheten i olika programsatsningar.

Det faktum att helheten måste vara lönsam innebär inte att varje enskild programsatsning inom TV4-Gruppen måste stå helt på egna ben. En hel del program görs som vi redan från början vet inte kommer att gå bra ekonomiskt, men de görs ändå för att tittarna efterfrågar dem, för att pröva nya idéer eller för att stärka varumärket. Bredd och nytänkande är centrala beståndsdelar i det vi kallar kommersiell public service.