Så var det dags för söndagschatten i Nyhetsmorgon söndag igen!

I söndagens program hände det mycket spännande. Dels var fördetta strippan Caroline Jensen i studion och berättade om sin bok Champagneflickan - som man också kan tävla om här.

Vi pratade om Matupproret - en protestaktion som startats av Camilla Sparring då hon tröttnade på den undermåliga maten inom äldervården. Många hörde av sig till söndagschatten och tyckte till om den undermåliga maten:

"jag har tappat förtroendet för staten sverige eller kommunerna som tillåter detta och sparar in på ett par kronor och riskerar att hela sverige drabbas av en epedemi, för det är precis vad som kommer att hända, jag har sett hjälpmedel som är nerkissade i samma bill som det ska köras ut mat med, det är ofattbart att detta kan fortgå, dessugtom så har företagen stora problem med anställda som, blir pressade har dåligt betalt, och ja ibland får man rena skälvan av att ska det verkligen se ut så här", skrev newguy.

Du kan själv skriva under på Matupproret genom att gå in på länken här till höger.

I söndagsfrukosten diskuterades också graviditetsmyten. Magasinen förmedlar ofta bilden av lyckliga perfketa kändismammor - men hur är det egentligen? Är det ok att inte tycka att graviditeten, förlossningen och den första barntiden är så fantastisk? Läs i chatten vad Nyhetsmorgons tittare tyckte.

Brolle från Körslaget kommer till studion för att sjunga och berättade dessutom vad han tyckte efter sms-historien på Alex Schulmans sajt.

Dessutom hade Ronny Svensson
träffat Shane Smith som är en av upphovsmännen bakom tidningen Vice och tv-kanalen VBS. De har gjort dokumentären Heavy metal in Baghdhad - en film som följt Iraks enda hårdrockband ända sedan Saddam Hussein-regimen då de förföljdes och dödshotades för sin musik.

Upplev godbitarna ur Nyhetsmorgon söndag genom att klicka på länkarna här till höger i artikeln.

Vi ses nästa söndag!