Ålder: 35

Yrke: Egen företagare, hälsocoach

Mina fritidsintressen: Jag tycker om att resa, träna och fiska.

Det gör jag för att hålla mig i form: Jag tränar varierat. Kampsport, simning, löpning och styrketräning. Varierat är bäst.

Favorit-träningsform: Jag har ingen riktig favorit, varierat är bra. Jag valde brottning för att det krävs allsidighet. Jag vill inte bara nöta löpning, även om jag tycker om att löpa väldigt mycket.

Det här äter jag helst: Fisk, det är både nyttigt och gott.

Mitt bästa trick för att må bra: Ha harmoni och balans mellan arbete, familjen och träningen, då mår jag som bäst. Om jag jobbar eller tränar för mycket så funkar det inte.

Det gör jag om jag ska lyxa en lördagkväll: Då går jag ut och äter med min familj på någon restaurang, och sedan går vi kanske på bio allesammans. Jag gillar spontanitet. Det blir ofta så mycket planering annars, så när jag är ledig är jag gärna spontan.

Det ska man göra för att få en relation att hålla: Att ens respektive är ens bästa vän och att man har gemensamma intressen. Som jag och Cissi (från Let’s dance), vi älskar att träna båda två, och då kan vi göra det tillsammans. Det är även viktigt att man är delaktig i varandras intressen, att man engagerar sig i varandra.

Tror du att en relation mår dåligt av att man blir bekväm? Ja, absolut. Ingen mår bra av att bli försoffad framför tv:n. Om man inte trivs med sig själv är det svårt att sprida kärlek och glädje. Våra kroppar är gjorda för att röra på sig.