Hej Claes,
Tack för din fråga!

Det var mycket tråkigt att höra, speciellt med tanke på att ni förväntansfullt tagit ledigt från era arbeten.

Vi mäklare utsätts ofta för olika viljor från säljaren och från flera olika köpare. Ibland kan det vara svårt att balansera dessa viljor.
Under våren 2007, när marknaden var glödhet, fick jag in förhandsbud på ALLA bostäder som jag annonserade på marknaden och oftast högt över begärt pris.

Mäklaren ska agera som opartisk mellanman gentemot såväl säljare som köpare men samtidigt verka för högsta möjliga marknadspris. En mäklare är alltid skyldig att framföra bud till säljaren. Sen är det helt och hållet upp till säljaren att acceptera eller avfärda budet.

Det är olyckligt och jag förstår att ni känner er ”snuvade” men enligt fastighetsmäklarlagen har mäklaren agerat helt rätt. Om mäklare ej presenterat budet hade mäklaren agerat i strid med god mäklarsed.

Min rekommendation är; ta kontakt med den ansvariga mäklaren när ni hittat en bostad som är intressant. Be mäklaren ringa er om det skulle komma in ett bud innan visning – då kan ni ha chansen att matcha/besvara budet.
Å andra sidan är det fortfarande säljaren som bestämmer och kan därför välja att sälja direkt utan att kontakta andra presumtiva köpare.

Lycka till med sökandet!
Tim Ahlstedt,
Fastighetsbyrån