Ungefär 30 procent av alla vuxna upplever att de har sömnproblem. Men vad är egentligen problem och vad är normalt?

Statistiskt sett sover vi i dag ungefär sju timmar per natt, men för några decennier sedan sov vi annorlunda. Vi anpassar oss efter dagens samhälle och kraven som ställs på oss. Så det kan faktiskt vara så att det är sömnproblemen som är det normala.

Men det är förstås ingen anledning att behöva lida av sina problem. Dålig sömn kan ha negativ inverkan på immunförsvaret och orsaka fetma och diabetes.

I den kbt-orienterade (kognitiv beteendeterapi) sömnskolan, som går att utföra själv hemma med bra resultat, lär sömnterapeuten Lasse Ström dig att upptäcka och jobba med problemen.

Avsnitt 1: Undersök din sömn

Sömnskolans första del handlde om att lära sig tyda de egna problemen - att kartlägga sina sovvanor genom att föra dagbok över hur mycket eller lite man sover, och hur god sömnen faktiskt är.

Vår sömnterapeut Lasse Ström talade om de olika typer av sömnproblem som finns och om vilka som inte blir hjälpta av en sömnskola som denna. Det är bland annat insomnia, snarkare, personer med sömnapné, rastlösa sprattelben, folk med depression och narkolepsi.

Lasse talade om konsekvenserna av sömnbrist. Det är nämligen mycket farligt att sova för lite. Tittarna fick också tips på hur man kan kontrollera de främsta sömnsabotörerna, som att ha för varmt i sovrummet, en snarkande partner och en stökig omgivning.