Senaste klippen från Nyhetsmorgon

Annons
Solcellsladdare och andra mobiltillbehör.

Teknikpanelen tipsar om blingbling till mobilen

Karin Adelsköld, från sajten lillagumman.se och Gustav Andersson, test- och nyhetsredaktör M3, testar teknikprylar i Nyhetsmorgon. Den här veckan: Blingbling, mobilväskor och solcellsladdare.

Karins tekniktips

Sony Ericsson Bluetooth klocka Klocka som håller kontakt med mobilen via bluetooth. I klockans display ser du om du får ett sms, om du får ett samtal och namn och nummer på den som ringer. Du kan dessutom styra mobilens musikspelare via klockan.

Pris: Från 2499 kr


Sony Ericsson HBH-IS800
Trådlösa stereohörlurar som du kopplar till din telefon med hjälp av bluetooth.

Pris: från 795 kr


Sony Ericsson HPM-88
Hörlurar med bullerreducering som gör att du hör musiken bättre i bullriga miljöer som tex på bussen.

Pris: Från 575 kr

www.sonyericsson.se


Edge Pouch
Väska i skinn för mobilen, mp3spelaren, kameran och nycklarna. Du kan ha den runt halsen eller fästa i nyckelknippan.

Pris: 239 kr


Coco mobilväska
Rockig mobilväska i quiltat läder med silverfärgade kedjor.

Pris: 199 kr

www.krusell.se


Mobilväska Vit/Rosa-rutig
Minihandväska för mobilen och nycklarna. Går att fästa på skärpet eller på sin vanliga handväska.

Pris: 89 kr

www.mobilglitter.se


Bärbar solcellsladdare
Smart extraladdare till mobilen som drivs med solenergi. Du laddar batteriet med de två solpanelerna genom att hålla den i solljus. Passar till alla mobiler eftersom 10 olika adaptorer kommer med.

Pris: 375 kr

www.coolstuff.se


Please Hold Handset
Retrolur till mobilen som fungerar tillsammans med alla telefoner som har en 2,5 mm standardplugg. Det medföljer även tre adaptorer för att ansluta till fler modeller.

Pris: 195 kr

www.coolstuff.se


Mobilstrumpa
Tygstrumpa för mobilen som skyddar din telefon från smuts och repor. Är töjbar och passar de flesta modeller.

Pris: 35 kr

www.mobilglitter.se


Blingkit
Självhäftande kristaller i olika färger och storlekar att fästa på mobilen. De är lätta att sätta på -och ta bort.

Pris: Från 39 kr

Gustavs tekniktips

Prada II Prada II är LG:s senaste designmobil och som namnet antyder är den designad av just Prada. Förutom att vara designad har den både utskjutbart tangentbord och pekskärm. En riktigt cool produkt tycker vi och vill ni veta mer så kan ni läsa ett hela testet här .

INQ1 Den blev utsedd till mässans bästa mobiltelefon på Mobile World Congress och är dessutom billig. För de cirka 2000 kronorna den kostar får du en enkel mobil som inriktar sig på att du ständigt ska vara uppkopplad, den kallas inte facebookmobilen för inget. Här hittar ni testet .

Samsung Omnia HD
Det här är en av Mobile World Congress häftigaste lurar, Samsung Omnia HD kommer till Sverige till sommaren och kommer att ge oss något ingen telefon gjort innan. Förutom den grymt skarpa och underbara oled-displayen på 3,7 tum så filmar nämligen denna mobiltelefon i hd-upplösning. Men räkna inte med att den blir billig, runt 7000 kronor är en kvalificerad gissning.
Läs mer här .

Tekniktips med Karin och Gustav:

TV4

Nyhetsbrev

Vill du ha tips om fler program i TV4 Play? Anmäl till dig vårt nyhetsbrev!

Skriv in din e-mail adress

Annons
Annons
Annons