Senaste klippen från Nyhetsmorgon

Annons
Seansen - en klassiker i skräckfilmsvärlden Foto: SF

The haunting in Connecticut – 2 solar

Amerikansk skräckfilm av Peter Cornwell. Med bland andra Virginia Madsen, Martin Donovan och Elias Koteas.

Familjen Campbell flyttar till det vackra Connecticut för att komma närmare sjukhuset där deras cancersjuke son Matt behandlas. Ekonomin är knapp men sonens hälsa är viktig så pappan i familjen långpendlar vilket tar på humöret.

Som om det inte vore nog med slitningar inom familjen så visar det sig dessutom att huset de flyttat in i är besatt av onda andar. De verkar dessutom inrikta sig på den redan svage Matt som hemsöks av hallucinationer med döda kroppar och seanser där en ung pojke får kontakt med andra sidan. Snart är hela familjen drabbad genom att huset skakar, ljuset slocknar och gengångare syns i speglar och fönster.

Filmen bygger på en sann händelse och får mig att tänka på TV4+ program där man jagar spöken parat med 70-talsklassikern Huset som Gud glömde med James Brolin och Margot Kidder . Det är med andra ord inget nytt under solen och filmen varken griper tag eller skrämmer särskilt mycket. Det hjälper tyvärr inte att favoritskådisar som Virginia Madsen, Martin Donovan och Elias Koteas förgyller rollistan, The haunting in connecticut sticker inte ut bland alla skräckrullar som väller över oss på bio och i dvd-hyllorna just nu!
BETYG: 2 solar

Ronny Svensson

Film i Nyhetsmorgon

TV4

Nyhetsbrev

Vill du ha tips om fler program i TV4 Play? Anmäl till dig vårt nyhetsbrev!

Skriv in din e-mail adress

Annons
Annons
Annons