Spela
Johan Wadborgs jordnära tjejer
klipp
Det finns ett ord som dyker upp om och om igen på Johan Wadborgs dejter.
Det finns ett ord som dyker upp om och om igen på Johan Wadborgs dejter.
På fredag 3 maj måste ansökningarna till årets Bonde söker fru vara inne. Skåningen Jenny Mauritzzon är en av årets kärlekstörstande bönder.
Du glömmer väl inte att det finns bönder som kanske längtar efter just din kärlek. Tveka inte att skriva ett brev till en av bönderna i Bonde söker fru 2013. Mer information hittar du på www.tv4.se.
Nils-Olof Olsson är 35 år och bor i Värmland. Han bedriver skogsbruk och föder upp köttdjur på familjens gård. Han älskar countrymusik och på sin fritid går han gärna på auktioner där han letar konst och gamla möbler. Söker: Kvinnor.
Pär Eriksson är 27 år och bor i Jämtland. Han är mjölkbonde på familjegården som funnits i släkten sedan 1918. Dessutom bedriver han skogsbruk, spannmålsodling och vall för eget bruk. På fritiden kör han gärna skoter och sitter dessutom i styrelsen för Lantmännen i Jämtland. Söker: Kvinnor.
Niklas Lorenz är 46 år och bor på Åsby gård i Västmanland. Niklas har velat bli bonde sen han var liten och satt i timmar och stirrade på traktorer på åkrarna. På fritiden jagar han gärna eller reser i Europa med sin son som tävlar i motorcross. Niclas har tre barn. Söker: Kvinnor
Jenny Mauritzsson är 38 år och bor i Skåne. Hon föder upp och tränar travhästar som hon också tävlar med. Jenny gillar musik och dans men då hellre disko än styrdans. Jenny har en dotter som tycker det är på tiden att mamma träffar någon. Söker: Män.
Mikael Carlsson är 52 år och bor i Östergötland. Han är köttbonde på gården där han växte upp och som han ärvt av sina föräldrar. På fritiden åker han gärna med sina vänner till dansbandsfestivalen i Malung. Mikael älskar barn men har inga egna.
Anders Andersson är 41 år och bor i Dalsland. Anders har tre gårdar och föder upp ekologiska köttdjur men han har även åkermark och skog. På fritiden unnar han sig gärna en skidresa. Han har två döttrar. Söker: Kvinnor.
Marléne Ljungdahl är 27 år och bor i Jämtland. Hon är getbonde med över 70 djur och säljer mjölken till olika mejerier som tillverkar ost. På sin fritid kör hon trav eller rider westernridning på någon av sina fem hästar. Hon gillar även att resa och att laga mat. Söker: Män.
Magnus Bolander är 59 år och bor på Gotland. Han föder upp grisar och odlar potatis som huvudsyssla, men han har också en skock får. På fritiden åker han motorcykel och då är det Harley-Davidson som gäller och inget annat. Magnus har tre barn. Söker: Kvinnor.
Svenskt underhållningsprogram från 2013. I höst är det dags igen för kärlekstörstande bönder att paras ihop med potentiella partners. I det här programmet presenteras bönderna och tv-tittarna får chans att välja den av bönderna de blir intresserade av och skicka brev till den personen.
27-åriga getbonden Marléne Ljungdahl är en av bönderna du kan skriva brev till.
35-årige Nils-Olof Olsson är en av bönderna du kan skriva brev till.
46-årige storbonden Niklas Lorenz är en av bönderna du kan skriva brev till.
59-årige Magnus Bolander är en av bönderna du kan skriva brev till.
52-årige köttbonden Mikael Carlsson är en av bönderna du kan skriva brev till.
27-årige mjölkbonden Pär Eriksson är en av bönderna du kan skriva brev till.
38-åriga skåningen Jenny Mauritzsson är en av bönderna du kan skriva brev till.
41-årige Anders Andersson är en av bönderna du kan skriva brev till.
Programledaren Linda Lindorff gästar Nyhetsmorgon för att berätta om sitt arbete med Farmen, Robinson, Bonde söker fru och sin längtan om att få göra ett program om djur igen.