Spela
Rockstjärnor Johan skrämmer slag på katten
klipp
Det första instrument som Johan började spela som liten var trumpet. Hemma i pojkrummet visar Rockstjärnesångaren att takterna sitter i, men katten håller inte riktigt med honom om det.
Det första instrument som Johan började spela som liten var trumpet. Hemma i pojkrummet visar Rockstjärnesångaren att takterna sitter i, men katten håller inte riktigt med honom om det.
Del 12 av 12. Sista delen. Efter sin spelning på festivalen lever killarna i Pompei Nights ut sina rockstjärnedrömmar med VIP-barer, jacuzzi och tjejer. Väl tillbaka i Stockholm går de på möte med skivbolaget om deras nyinspelade singel.
Del 11 av 12. Bandet anländer till Sölvesborg och Sweden Rock Festival där deras hittills största spelning väntar.
Del 10 av 12. Bandet går in i studion för att spela in sin nya singel för Warner med hjälp av en rutinerad producent. Förberedelserna inför Sweden Rock Festival fortsätter.
Del 9 av 12. Bandet satsar hårt på att synas och höras så mycket som möjligt och Robban har ordnat så att de ska vara med i en kortfilm där de ska spela sig själva. Inför bandets spelningar på Metallsvenskan och Sweden Rock Festival ska de intervjuas i radiokanalen Bandits morgonshow.
Del 8 av 12. Pompei Nights ska uppträda på rockklubben Broder Tuck. Gitarristen MP är inte alls intresserad av spelningen eftersom han inte tror att den kan leda bandet till framgång. MP går istället på en middag med sina vänner utanför bandet. På klubben väntar en person på att ge bandet ett drömerbjudande.
Del 7 av 12. Johan tar på sig skulden för bandets misslyckade spelning på Debaser i Stockholm och bestämmer sig för att börja ta sånglektioner. Bandet får en chans att vara förband till ett av Sveriges största rockband, Hammerfall, och MP oroar sig över om Johans röst kommer att hålla den här gången.
Rockstjärnor är en svensk realityshow från 2012. Johan, MP, Olle, Bengan och Robban har alla olika bakgrund, men de har åtminstone en sak gemensamt - de vill alla bli rockstjärnor. Rockstjärnor är berättelsen om deras band Pompei Nights. Del 6 av 12.
Rockstjärnor är en svensk realityshow från 2012. Johan, MP, Olle, Bengan och Robban har alla olika bakgrund, men de har åtminstone en sak gemensamt - de vill alla bli rockstjärnor. Rockstjärnor är berättelsen om deras band Pompei Nights. Del 5 av 12.
Rockstjärnor är en svensk realityshow från 2012. Johan, MP, Olle, Bengan och Robban har alla olika bakgrund, men de har åtminstone en sak gemensamt - de vill alla bli rockstjärnor. Rockstjärnor är berättelsen om deras band Pompei Nights. Del 4 av 12.
Rockstjärnor är en svensk realityshow från 2012. Johan, MP, Olle, Bengan och Robban har alla olika bakgrund, men de har åtminstone en sak gemensamt - de vill alla bli rockstjärnor. Rockstjärnor är berättelsen om deras band Pompei Nights. Serien sändes första gången under hösten 2012 på TV4 Play. Del 3 av 12.
Rockstjärnor är en svensk realityshow från 2012. Johan, MP, Olle, Bengan och Robban har alla olika bakgrund, men de har åtminstone en sak gemensamt - de vill alla bli rockstjärnor. Rockstjärnor är berättelsen om deras band Pompei Nights. Serien sändes första gången under hösten 2012 på TV4 Play. Del 2 av 12.
Rockstjärnor är en svensk realityshow från 2012. Johan, MP, Olle, Bengan och Robban har alla olika bakgrund, men de har åtminstone en sak gemensamt - de vill alla bli rockstjärnor. Rockstjärnor är berättelsen om deras band Pompei Nights. Serien sändes första gången under hösten 2012 på TV4 Play. Del 1 av 12.
Pompei Nights träffar skivbolaget för att lyssna på singeln de spelat in. Vad ska skivbolagssnubbarna tycka? Blir det hiss eller diss?
Olle och kompisen Nelly reder ut sina känslor för varandra på Sweden Rock.
Robban och Bengan försöker leva rock ´n roll livet fullt ut. Jacuzzin är bokad, men var är brudarna?
I Rockstjärnor har stunden äntligen kommit för Pompei Nights att göra som sina idoler. Nämligen att kliva upp på stora rockscenen och spela på Sweden rock festival.
I Rockstjärnor är bandet på plats i Sölvesborg för att göra sitt livs största spelning på Sweden Rock festival. Förväntningarna hos Pompei Nights-medlemmarna är höga och nervositeten är på max. Kommer de att palla för trycket?
Det är Johans tur att ta plats i sångbåset i studion och producenten är nöjd med vad han hör.
Killarna i Rockstjärnor kommer ill inspelningsstudion och träffar producenten Per Aldeheim. Han berättar om alla stora artister som spelat in i studion och killarna börjar inse hur stort det här verkligen är.
Looken är minst lika viktig som hur det låter när man ska spela på en stor festival. Bengan och Johan drar ut på stan och handlar scenkläder och smink.