Vårens hockeyfest fortsätter på TV4, TV12 och på C More!

Se alla matcher från Hockey-VM på våra kanaler, på cmore.se och i C Mores app.

Spelschema och sändningstider för Hockey-VM 2017:

5 maj
16:00 Sverige – Ryssland, TV4 och C More.
16:10 Finland – Vitryssland, C More.
20:00 USA – Tyskland, C More.
20:10 Tjeckien – Kanada, TV12 och C More

6 maj
12:10 Lettland – Danmark, TV4 och C More.
12:10 Schweiz – Slovenien, C More.
16:00 Vitryssland – Tjeckien, TV4 och C More.
16:10 Slovakien – Italien, C More.
20:00 Tyskland – Sverige, TV12 och C More.
20:10 Norge – Frankrike, C More.

7 maj
12:10 Italien – Ryssland, C More.
12:10 Slovenien – Kanada, TV4, C More.
16:10 USA – Danmark, C More.
16:10 Finland – Frankrike, C More.
20:00 Norge – Schweiz, TV12 och C More.
20:10 Lettland – Slovakien, C More.

8 maj
16:00 Tyskland – Ryssland, TV4 och C More.
16:10 Vitryssland – Kanada, C More.
20:00 USA – Sverige, TV4 och C More.
20:10 Finland – Tjeckien, C More.

9 maj
16:00 Slovenien – Norge, TV4 och C More.
16:10 Italien – Lettland, C More.
20:00 Slovakien – Danmark, TV12 och C More.
20:10 Schweiz – Frankrike, C More.

10 maj
16:10 USA – Italien, TV4 och C More.
16:10 Schweiz – Vitryssland, C More.
20:10 Slovakien – Tyskland, C More.
20:10 Finland -Slovenien, C More.

11 maj
16:00 Ryssland – Danmark, TV4 och C More.
16:10 Tjeckien – Norge, C More.
20:00 Sverige – Lettland, TV4 och C More.
20:10 Kanada – Frankrike, C More.

12 maj
16:00 Sverige – Italien,TV4 och C More.
16:10 Tjeckien – Slovenien, C More.
20:00 Danmark – Tyskland, TV12 och C More.
20:10 Frankrike – Vitryssland, C More.

13 maj
12:10 Lettland – USA, C More.
12:10 Norge – Finland, TV4 och C More
16:00 Ryssland – Slovakien, TV4 och C More.
16:10 Slovenien – Vitryssland, C More.
20:00 Kanada – Schweiz TV12 och C More.
20:10 Italien – Tyskland C More.

14 maj
16:10 Frankrike – Tjeckien, C More.
16:10 Slovakien – USA, C More.
20:00 Danmark – Sverige, TV4 och C More.
20:10 Schweiz – Finland, C More.


15 maj
16:00 Kanada – Norge, TV4 och C More.
16:10 Danmark – Italien, C More.
20:00 Ryssland – Lettland, TV12 och C More.
20:10 Frankrike – Slovenien, C More.

16 maj
12:00 Sverige – Slovakien, TV4 och C More.
12:10 Vitryssland – Norge, C More.
16:00 Ryssland – USA, TV4 och C More.
16:10 Tjeckien – Schweiz, C More.
20:00 Kanada – Finland, TV12 och C More.
20:10 Tyskland – Lettland, C More.

18 maj:
16.00: USA-Finland - TV4 & C More
16.10: Ryssland-Tjeckien - TV12 & C More
20.00: Schweiz-Sverige - TV4 & C More
20.10: Kanada-Tyskland - TV12 & C More

20 maj.
15:00 Kanada - Ryssland TV4 och C More.
19:00 Sverige - Finland TV4 och C More.

21 maj
16:00 Bronsmatch, TV4 och C More.
20:00 Final, TV4 och C More.


Programledare, kommentatorer, experter och reportrar:
Tommy Åström, programledare
Björn Oldeen, programledare
Lasse Granqvist, kommentator
Johan Edlund, kommentator
Åke Unger, kommentator och reporter
Niklas Wikegård, expert
Lena Sundqvist, expert
Petter Rönnqvist, expert
Sanny Lindström, expert
Harald Lückner, expert
Ida Björnstad – reporter i Köln
Axel Pileby – reporter i Köln
Johan Forsstedt – reporter i Paris

Alla matcher visas på C More, cmore.se och i C Mores app.