- Pulsen och nerven gör friidrott till en av de allra häftigaste liveupplevelserna i sport-TV. Det känns väldigt kul att kunna bjuda våra tittare på friidrott i världsklass under bästa sändningstid, säger Niklas Supanich, exekutiv producent för TV4:s sändningar.

Efter flera års uppehåll är Stefan Holm återigen tillbaka som expert i TV4:s friidrottsteam. Tillsammans med Anna Brolin leder de tittarna genom den stora idrottsshowen. I vanlig ordning kommenteras tävlingarna av Johan Edlund i par med friidrottsoraklet A Lennart Julin.

- Det är ett erfaret gäng med sanslöst mycket kunskap, som guidar tittarna genom våra sändningar. Vi är stolta över att kunna mönstra en sådan stark laguppställning i London, säger Niklas Supanich.

Dessutom är VM i London friidrottsstjärnan Usain Bolts allra sista mästerskap efter en enastående karriär. Bolt, som kan titulera sig tidernas snabbaste löpare genom tiderna, är nu för sista gången på jakt efter nya guldmedaljer när han ställer upp i 100 meter, 200 meter och i stafetten.

Sverige kommer till VM med en stor trupp efter en hel del framgångsrika insatser i sommarens tävlingar. Bland medaljkandidaterna finns Daniel Ståhl, Armand Duplantis, Michel Tornéus och Lovisa Lindh.

Samtliga tävlingar sänds den 4-13 augusti i TV4 och utan avbrott på C More, cmore.se och i C Mores app.

Sändningstider friidrotts-VM 2017:

Fredag 4 augusti
19.30-23.00, TV4

Lördag 5 augusti
11.00-11.30, TV12
11.30-14.30, TV4
19.30-23.15, TV4

Söndag 6 augusti
11.00-11.30, TV12
11.30-17.50, TV4
19.30-23.15, TV4

Tidsprogram:
11.00 Sjukamp damer, längdhopp
11.05 3000 meter hinder försök, herrar
11.40 Stavhopp kval, herrar
11:55 Maraton, herrar
12.05 400 meter häck försök, herrar
12.45 Sjukamp damer, kval spjut
12.55 400 meter försök, damer
14.00 Sjukamp damer, spjut
14.15 110 meter häck försök, herrar
15.00 Maraton, damer

20.00 Stavhopp final, damer
20.05 Spjut kval, damer
20.10 100 meter semifinal, damer
20.40 400 meter semifinal, herrar
21.10 100 meter häck semifinal, herrar
21.30 Spjut kval, damer
21.35 Kula final, herrar
21.40 Sjukamp damer, 800 meter
22.15 800m semifinal, herrar
22.50 100m final, damer
 
Måndag 7 augusti
19.30-23-15, TV4

Tidsprogram:
19.30 200 meter försök, herrar
19.35 Tresteg kval, herrar
20.00 Slägga final, damer
20.30 400 meter häck försök, damer
21.20 400 meter häck semifinal, herrar
21.25 Tresteg final ,damer
22.30 110 meter häck final, herrar
22.50 1500 meter final, damer
 
Tisdag 8 augusti
20.00-23.15, TV4

Tidsprogram:
20.20 Spjut final, damer
20.30 200 meter försök, damer
20.35 Stavhopp final, herrar
21.35 400 meter häck semifinal, damer
21.40 Kula kval, damer
22.10 3000 meter hinder final, herrar
22.35 800 meter final, herrar
22.50 400 meter final, herrar
 
Onsdag 9 augusti
19.30-23-15, TV4

Tidsprogram:
20.05 3000 meter hinder försök, damer
20.10 Längdhopp kval, damer
20.20 Slägga kval, herrar
21.05 5000 meter försök, herrar
21.25 Kula final, damer
21.50 Slägga kval, herrar
21.55 200 meter semifinal, herrar
22.30 400 meter häck final, herrar
22.50 400 meter final, damer
 
Torsdag 10 augusti
19.30-23.15, TV4

Tidsprogram:
19.30 5000 meter försök, damer
20.05 Spjut kval, herrar
20.10 Höjdhopp kval, damer
20.25 800 meter försök, damer
21.20 Tresteg final, herrar
21.25 1500 meter försök, herrar
21.35 Spjut kval, herrar
22.05 200 meter semifinal, damer
22.35 400 meter häck final, damer
22.50 200 meter final, herrar
 
Fredag 11 augusti
11.00-15.00, TV4
19.30-23.15, TV4

Tidsprogram:
11.00 Tiokamp herrar, 100 meter
11.10 Diskus kval, damer
11.45 100 meter häck försök, damer
12.05 Tiokamp herrar, längdhopp
12.15 Höjdhopp kval, herrar
12.35 Diskus kval, damer
13.55 Tiokamp herrar, kula

18.00 Tiokamp herrar, höjdhopp
20.05 100 meter häck semifinal, damer
20.10 Längdhopp final, damer
20.35 800 meter semifinal, damer
21.10 1500 meter semifinal, herrar
21.30 Slägga final, herrar
21.45 Tiokamp herrar, 400 meter
22.25 3000 meter hinder final, damer
22.50 200 meter final, damer
 
Lördag 12 augusti
11.00-11.30, TV12
11.30-16.00, TV4
19.30-23.15, TV4

Tidsprogram:
11.00 Tiokamp herrar, 100 meter häck
11.35 4x100 meter stafett försök, damer
11.55 4x100 meter stafett försök, herrar
12.00 Tiokamp herrar, diskus
12.20 4x400 meter stafett försök, damer
12.50 4x400 meter stafett försök, herrar
13.20 Tiokamp herrar, diskus
15.15 Tiokamp herrar, stavhopp

18.30 Tiokamp herrar, spjut
20.05 Höjdhopp final, damer
21.05 100 meter häck final, damer
21.15 Spjut final, herrar
21.20 5000 meter final, herrar
21.45 Tiokamp herrar, 1500 meter
22.30 4x100 meter stafett final, damer
22.50 4x100 meter stafett final, herrar
 
Söndag, 13 augusti
8.40-11.30, TV12
11.30-16.55, TV4
19.30-23.00, TV4

Tidsprogram:
08.45 Gång 50 kilometer, damer och herrar
13.20 Gång 20 kilometer, damer
15.20 Gång 20 kilometer, herrar
20.00 Höjdhopp final, herrar
20.10 Diskus final, damer
20.35 5000 meter final, damer
21.10 800 meter final, damer
21.30 1500 meter final, herrar
21.55 4x400 meter stafett final, damer
22.15 4x400 meter stafett final, herrar