TÄVLINGAR I TV-PROGRAM:

TV4:s julkalender 2013

Här samlar vi vinnarna

Grillmästarna

Vinnare av en Webergrill - Simon Lundberg från Luleå med sitt recept "Pappas amerikanska ribbs".

Hela Sverige bakars tävling #baklycka

18/9 Christina Frisberg

25/9 Cecilia Castell

3/10 Liv Rickardsdotter

9/10 Maria Walkeby

16/10 Elin Nordlund

23/10 Erna Malmgren

30/10 Sofia Stavebring

6/11 Monika Martinson

Hela Sverige bakars tittartävling

9/10: Terese Pettersson, Sorunda

24/10: Maria Holmén, Hässelby

31/10: Gunilla Hansson, Lysekil

7/11: Åsa Kurtz, Malmö

Äntligen hemmas tittartävling

5/11: Anne-Louise Nilsson, Nacka

2/4: Johanna Tydén, Oskarshamn

9/4: Charlotte Fransson, Döjsebro

Postkodmiljonären

15-16 feb Linda Karlsson från Tidaholm

8-9 feb Dagmar Pozarek, Alfta

1-2 feb Renate Josupeit, Sveg

25-26 jan Eva Göransson, Eskilstuna

18-19 jan Susanne Söderberg, Linköping

11-12 jan Anne-Sophie Lagerström, Bromma

4-5 jan Kerstin Dillén, Bromma

29-30 dec Ingela Öman, Öjebyn

21-22 dec Peter Zygmunt, Lund

14-15 december Johnny Nyman, Nykvarn

7 december Inger Strömnes, Borlänge

30 november - 1 december Ingalill Lundberg, Alunda

23-24 november Pontus Liedberg, Varberg

16-17 november Ulla Olofsson, Avidsjaur

9-10 november Bengt Grahn, Umeå

2-3 november Lena Henriksson, Överkalix

28 oktober (reklamavbrott 3) Ann-Sofie Persson, Ockelbo

28 oktober (reklamavbrott 2) Ove Wallin, Adelsö

28 oktober (reklamavbrott 1) Cecilia Andersson, Surahammar

26-27 oktober Anne-Sophie Lagerström, Bromma

21 oktober (reklamavbrott 1) Kjell Larsson, Göteborg

21 oktober (reklamavbrott 2) Svante Varodell, Umeå

21 oktober (reklamavbrott 3) Viveka Press, Eskilstuna

19 oktober Birgitta Tenstam, Dala-Järna

13-15 oktober Lars-Eric Lindberg, Kinna

5-6 oktober Dennis Svensson, Kungsbacka

28-29 september Christer Zetterdahl, Hofors

21-22 september Lillemor Carlsén, Visby

14-15 september Dan Frenklert, Järpen

7-8 september Gunnie Davidsson, Anderstorp

31 aug - 1 sep  Roland Henriksson, Mantorp

24-25 augusti: Margit Jonsson, Östersund

17-18 augusti: Lena Karlsson, Alingsås

6-7 april: Krister Olenmo, Vendelsö

30-31 mars: Monica Björnberg, Stockholm

23-24 mars: Nina Persson, Karlstad

16-17 mars: Hans Frykler, Trollhättan

9-10 mars: Carina Östman, Årjäng

 

Bingolotto

Susan Boyle-skiva

Eva Svensson, Gävle
Gunnel Jagensjö, Odensbacken
Lennart Olsson, Arvika
Micke Anderson, Möklinta
Christer Johansson, Hisings-Kärra
Laila Johansson, Dals Långed
Signe Engström, Luleå
Ann-Catrin Crona, Fagersta
Anneli Berretoft, Ystad
Håkan Jesperson, Viken

Nyhetsmorgon

Vinnare av bullkorg, 20 mars 2014:

Anna Dostal Johansson, Stockholm

Vinnare av en av fem signerade Ulrik Munther-skivor:

Rebecca Einehag

Natalie Bruun

Lukas Ideström

Rebecka Sandin

Madelene Björklund

Vinnare av fem biljetter var till Ladies night:

Sara Nilsson, Ystad

Jessica Björk, Stockholm

TÄVLINGAR PÅ TV4.SE:

Humorgalan - för varenda unge

Angela Weihs

 

Gladiatorerna

Vi vann en signerad idolbild på vår favoritgladiator:

Alicia Pedersen
Ethan Hume
Ludvig Eldh
Mikael Cehola
Noah Fagerström

 

Lattjo lajban - Tobbes trix

Vi vann varsin trollerilåda:

Felix Granath, Örebro

Ebba Philip, Taberg

Jack Johansson, Laholm

Zeinalabedin Khirollah-Soltan, Malmö

Julia Johansson, Hisings Kärra

 

Solsidan

Vi vann varsin DVD-box med Solsidan säsong 3:

Veronica Lindvall, Kungsbacka

Alexandra Lovén, Umeå

Lina Keilo, Årsta

Agnes Burman, Järfälla

Anette Sjöberg, Stockholm

Vi vann varsitt Solsidan-spel:

Håkan Brolin, Uppsala

Ronny Ekelund, Ödåkra

Elin Kristoffersson, Göteborg

Elisabeth Hellström, Stockholm

Britta Lundgren, Arvidsjaur

Dallas

Vi vann dvd-boxar:

1:a pris:

Ingela Ulvedal, Skarpnäck

2-6:e pris:

Nina Berggård, Luleå

Frida Olsen, Bollnäs

Sevim Sonar Cali, Ösmo

Magnus Carlsson, Långås

Anders Brandel, Vassmolösa

Nyhetsmorgon:

Vi vann Aerosmiths skiva:

Chriztian Wennersten, Växjö

Therese fernström, Frösön

Helén Göthlin, Vintrosa

Lotta Amrén, Mörrum

Kim Berglund, Göteborg

Helena Ljungberg, Hagfors

Jörgen Hallberg, Malmö

Matilda Karlsson, Umeå

Ann-Cathrine Larsson, Eskilstuna

Christoffer Sandin, Risögrund

Vinnaren av One Direction-tävlingen:

Tilde Brandt, Alingsås

 

Mitt kök - Vinn ett exemplar av Mitt kök-kokboken

26 juni-3 juli Kristina Gustafsson

3-10 juli Kristina Gustafsson, Västerås

10-16 juli Ida Friman, Båstad

16-24 juli Gülay Alkan, Halmstad

              Olof Forslund, Hägersten

25-31 juli Irene Andersson, Måklinta

1-8 augusti Jesper Salomonson, Lomma

8-15 augusti Päivi Pieniluoma, Oxelösund

Tittartävlingen i Bygglov den 26/2: Vinnare är Anna Eriksson, Enköping

Bygglov - Vinnare av valfria produkter från Iittala till ett värde av 20 000 kronor:
18/4: Maria Roslund, Kristinehamn
25/4: Roberto Wiking Zafra, Hovås

Min stad - Vinnare av presentkort värt 3000 kr från Travellink:
Birna Agustsdottir, Västra Frölunda

Jag vann ett VIP-paket till Let's dance:
David Ekdahl, Linneryd

Sveriges mästerkock - vinnare av en induktionshäll från Electrolux:
Helena Nilsson, Umeå

Vi vann en signerad bild från Gladiatorerna:
Josefin Korjenic
Embla Lindgren
Theodor Asprou
Freja och Casper Etell
Ida Johansson

Sveriges mästerkock - Vinnare av Louise Johanssons kokbok "Taste by Louise":
Marie Jander, Örebro
Amanda Andersson, Möklinta
Elinora Andersson, Kumla
Jessica jung, Lidingö
Benny Dojcinovski, Gislaved
Paola Tobiasson, Vendelsö
Thommy Mejtoft, Umeå
Sara Sandstedt, Mölndal
Alexander Hjertstedt, Malmö
Kerstin Pettersson, Alingsås

Så mycket bättre - Vinnare av Unibets tävling om en resa till fotbolls EM 2012 tillsammans med E-type:
Ulrica Otter, Göteborg

Så mycket bättre - Vinnare av delikatesskorg från Lönnebergaskinka:
Anne Pettersson, Hässleholm