Almedalen 2023

Här samlar vi all rapportering från Almedalsveckan 2023. Här samlar vi all rapportering från Almedalsveckan 2023.

ANALYS Linda Lindberg kan bli Jimmie Åkessons efterträdare – före valet
Ulf Kristofferson: Åkesson svår att ersätta – men förr eller senare blir ett byte nödvändigt
När Sverigedemokraterna i kväll avslutade årets Almedalsvecka i Visby var det en kvinna som stod på scenen. Partiets gruppledare i riksdagen, Linda Lindberg, fick ersätta Jimmie Åkesson. Linda Lindberg har gjort raketkarriär i SD och har flera tunga uppdrag. Mycket talar för att hon kan bli en stark partiledarkandidat.
Jimmie Åkesson har betytt oerhört mycket för Sverigedemokraternas framgångar. Han är också den partiledare i riksdagen som har varit allra längst i frontlinjen, hela 18 år. För många väljare förkroppsligar han SD.
Därför är han svår att ersätta. Men förr eller senare blir ett byte nödvändigt. Och jag skulle inte bli överraskad om ett skifte på den mest utsatta posten kommer innan den här mandatperioden är avslutad, före valet 2026.
Oerhört slitsamt
Partiledarjobbet är oerhört slitsamt, Jimmie Åkesson har tidigare varit utbränd och den senaste tiden har han vid flera tillfällen avbokat viktiga framträdanden av personliga skäl. Då har Linda Lindberg tagit över hans roll.
Linda Lindberg är än så länge ett ganska okänt ansikte för vanliga väljare. Bland Sverigedemokraterna finns många politiker som har utmärkt sig mer i den allmänna debatten. Men den senaste tiden har hon fått en rad tunga uppdrag.
1) I april utsågs Linda Lindberg till Sverigedemokraternas gruppledare i riksdagen. En position som tidigare innehafts av tre män, de kända SD-profilerna Björn Söder, Mattias Karlsson och Henrik Vinge.
2) När Jimmie Åkesson meddelande att han inte skulle framträda på Järvaveckan fick Linda Lindberg träda in i hans ställe.
3) Och när Jimmie Åkesson i maj i år backade från sitt tidigare löfte att tala i Almedalen gick bollen till Linda Lindberg.
LÄS MER: ”Almedals-avhoppet väcker frågor om Åkessons framtidsplaner”
Fortfarande är majoriteten män – det duger inte
Sverigedemokraterna har som rutin att gruppledaren ska ersätta partiledaren. Mattias Karlsson fick till exempel hoppa in som vikarierande partiledare när Jimmie Åkesson var utbränd. Men det finns mer som talar för att Linda Lindberg kan bli en stark partiledarkandidat när Åkesson så småningom drar sig tillbaka.
Linda Lindberg är inte bara gruppledare, hon är också socialpolitisk talesperson för SD och ordförande i partiets kvinnoförbund. Och det sistnämnda kan ha en avgörande betydelse.
Sverigedemokraterna är fortfarande ett övervägande manligt parti. I valet 2022 röstade 25 procent av alla män på SD, men bara 16 procent av kvinnorna. Det duger inte för ett parti vars mål är att bli större än Socialdemokraterna och att leda kommande regeringar. För att nå dit måste SD locka fler kvinnor.
Partiledningen har flera gånger försökt ändra på den sneda könsfördelningen, med utspel om att till exempel höja lönerna i kvinnodominerade yrken. Men effekten har inte blivit den önskade.
Sverigedemokraterna har också haft problem med att profilerade kvinnor dragit sig ur. När Paula Bieler hoppade av sina uppdrag för tre år sedan var det svårt avbräck för SD. Paula Bieler hade varit aktiv i partiet länge och även hon nämndes ibland som SD:s kronprinsessa. Men efter avhoppet har Bieler riktat kritik mot Sverigedemokraternas politiska vägval i flera frågor.
Klassiskt sverigedemokratiskt tal
Nu är det istället Linda Lindberg som står i rampljuset. Talet i Almedalen kan ses som ett test på hennes förmåga att föra ut SD:s politik till en större publik.
Och Linda Lindberg höll ett klassiskt sverigedemokratiskt tal som gick ut på att alla andra partier har förstört Sverige genom att tillåta för stor invandring. Alla samhällsproblem kopplades till en för stor invandring. Alltså ett tal som Jimmie Åkesson också hade kunnat hålla. En fras som sammanfattar budskapet lät: ”Sverigedemokraterna har som enda parti stått vid sidan av och försökt varna för konsekvenserna”.
Talet handlade mest om invandring, brottslighet och välfärd. Klimat- och miljöfrågorna fick inget utrymme alls. Däremot fick Linda Lindberg starka applåder när hon drev med Miljöpartiet på olika sätt.
Häcklade andra partier om jämställdhet
Linda Lindberg tog också upp den kritik SD har fått för att inte stå upp för jämställdheten. Hon häcklade andra partier som ”pratar om kvotering av bolagsstyrelser och föräldrapenning eller hur många kvinnor som är brandmän” och sade att ”otryggheten, kvinnovåldet och det utbredda sexuella våldet” är viktigare frågor.
Ur ett sverigedemokratiskt perspektiv kopplade hon sedan ihop jämställdhetsfrågorna med invandring och sade att: ”Samma vänsterfeminister som dag in och dag ut kämpar för att öppna gränserna ännu mer, och få hit män med en unken kvinnosyn, det är samma vänsterfeminister som beskyllt oss sverigedemokrater för att vara kvinnofientliga.”
Och Linda Lindberg drog slutsatsen att ”alla trovärdiga feminister borde vara sverigedemokrater”.
Ett påstående som SD:s politiska motståndare givetvis inte håller med om.
Läs mer

”Alla trovärdiga feminister borde vara sverigedemokrater”
SD vill ha asylcenter i länder utanför EU

”Alla trovärdiga feminister borde vara sverigedemokrater”
SD:s Linda Lindberg avslutade årets Almedalsvecka
2010 fick Linda Lindberg (SD) ett så kallat ”Jimmie moment” då hon insåg att hon sympatiserade med Sverigedemokraterna.
Nu håller hon sitt första tal på Almedalsscenen, som Jimmie Åkessons ersättare.
– Jag var så innerligt besviken på hur Socialdemokraterna, media och även den tidens moderater, förde svenskarna bakom ljuset, säger hon.
Linda Lindberg gick snabbt till attack mot Socialdemokraternas senaste åtta år vid makten under sitt första Almedalstal.
– Funktionshindrade fick stå tillbaka då migrationen skulle bekostas, något som Magdalena Andersson dessutom har sagt helt öppenhjärtigt inför rullande kamera. Man har varit naiv och låtit kriminaliteten gentemot välfärden blomma ut och miljarder med skattemedel har betalats ut felaktigt, årligen.
Hon målar upp en mörk bild av Sverige med gängkriminalitet, bidragsfusk och bristande välfärd. Sverigedemokraternas vision om ett tryggt och medmänskligt Sverige lyfts fler än en gång.
– Visionen är ett Sverige där man känner sig trygg, där man kan göra sig förstådd, veta att välfärden fungerar och att ens skattepengar går till vettiga saker, och inte till kriminella nätverk, cyniska bidragsfuskare, andra länders medborgare eller bistånd till korrupta stater, säger Linda Lindberg.
”Katastrofal migrationspolitik”
Och likt Jimmie Åkessons i sitt vårtal är Lindberg säker: Sverige har förändrats, till det betydligt sämre.
– En katastrofal migrationspolitik som man inte haft kontroll på. Klen lagstiftning där individer har skrattat åt rättsväsendet och där kallhamrade brottslingar skjuter och spränger så Sverige ibland liknar en krigszon. Men det är politikerna som varit de lama och låtit detta ske.
– Och tänk om någon ändå hade haft modet att lyssna och prata med oss. Men alla var paralyserade i sina ringhörnor. Ja, tänk va! Hur det hade kunnat sett ut då.
Men förändringarnas tid är här, säger hon. Sverige måste bara hitta tillbaka till Vi-känslan och känslan av stolthet att vara svensk. Och hon uppmanar till tålamod.
– Det är frustrerande, jag vet, men det är på väg, säger hon.
Ordförande för SD-kvinnor
Linda Lindberg klev in som gruppledare under våren och är även socialpolitisk talesperson och ordförande för förbundet SD-kvinnor.
Hon hoppas att Jimmie Åkesson sitter kvar i många år till som partiledare för han är "grymt bra på det han gör". Hon har inga planer på att kandidera till posten.
– Jag har inga visioner för det, just nu är jag väldigt tacksam i den rollen jag har som gruppledare, och jag är ganska ny i den rollen. Jag trivs med det.
Se hela talet i spelaren nedan.
Läs mer