Den senaste tiden har sex TV4-program lagts på is.
Anledningen är en blandning av mindre linjärt tittande och en nysatsning på TV4 Play.
– Vi måste skapa plats för helt nya program och då behöver vissa program stå tillbaka, säger Fredrik Arefalk, kanal- & innehållsdirektör på TV4
TV4-programmen Karl Fredrik på Österlen, Let's dance, Talang, Wild kids och Biggest loser har alla lagts på is.
På fredagseftermiddagen kom nästa besked: Även den populära långkörararen Parlamentet tar paus.
Kanaldirektören Fredrik Arefalk förklarar att det hänger ihop med en nysatsning på TV4 Play.
– Vi har precis lanserat nya TV4 Play där vi numera även har C Mores fantastiska innehåll i en och samma tjänst vilket gör att TV4 har ett större och bredare utbud av innehåll än någonsin tidigare. Vi kommer att fortsätta bygga vår position utifrån vårt svenska innehåll med alltifrån Nyheterna, Nyhetsmorgon och Efter fem till våra stora underhållnings- och realityprogram som Sveriges mästerkock, Masked Singer och Bonde söker fru, säger Fredrik Arefalk.
– Det linjära tittandet har gått ner under många år och med ett TV4 Play som är större och rikare på innehåll så lägger vi nu i en högre växel för att växa snabbare digitalt. Givetvis måste vi också skapa plats för helt nya program och då behöver vissa program stå tillbaka, fortsätter han.
Fredrik Arefalk ger också ett löfte till TV4:s många tittare.
– Jag kan i alla fall lova att tv-tittarna – oavsett om de tittar linjärt eller på TV4 Play – kommer att känna igen sig även nästa år, säger kanaldirektören.
Det är i nuläget oklart om, när och vilka program som kommer tillbaka till rutan igen.