Extern länk
Början på sidans innehåll

Nyheterna

Senaste nytt

Statsministern fördömer förstörelsen av dammen

Ny klimatvarning: Isfri sommar i Arktis på 2030-talet

Utredare föreslår stärkt graviditetspenning

Senaste dygnet

Elpriset skenar – igen: ”Kommer absolut se fler rekord framöver”

Nytt rekord • Experten: Så ska du tänka kring ditt elavtal

Uppdaterad: Publicerad:

Kyla, hög elförbrukning och låg vindkraftsproduktion – både i Sverige och grannländerna – är tre huvudförklaringar till de ovanligt höga elpriserna.

Mellan klockan 16 och 17 på måndagen kommer elen att kosta 6,49 kronor för en kilowattimme i Syd- och Mellansverige. En ny rekordnotering som är en 50-procentig ökning jämfört med förra veckans topp.

Hur länge måndagens rekord kommer stå är oklart. Fabian van Biers, partneransvarig på Elskling, tror på större svängningar i priser ju mer vi förlitar oss på förnybar energi.

– Det kommer bli höga toppar och djupa dalar. Det kommer stabilisera sig och inte alltid vara så här högt, men jag tror absolut att vi kommer få se fler rekordnoteringar framöver, säger han.

I spelaren ovan: Se hela intervjun med Fabian van Biers, där han tipsar om vad du som konsument kan göra för stunden – och hur du kan tänka på längre sikt.

Relaterat
Fler gör som Kjell Anders för att sänka elnotan: ”Vill inte chansa”

Fler gör som Kjell Anders för att sänka elnotan: ”Vill inte chansa”