Extern länk
Början på sidans innehåll

Nyheterna

Senaste nytt

Helikoptrar vattenbombade brand i hygge

Misslyckat kemiförsök i Lund – en till sjukhus

Över 1 500 klimataktivister gripna i Nederländerna

Senaste dygnet

Slår till mot ligans högkvarter – efter enorma kokainfyndet

1 200 kilo – till ett värde av nästan en miljard kronor • Se polisinsatsen från Spanien

Uppdaterad:Publicerad:

1 200 kilo kokain färdades i containrar från Sydamerika till Europa – dolt av bananer och keramiklim.
Knarket hittades av spansk polis som efter en intensiv utredning kunde slå till mot ligans högkvarter.
Dramatiska bilder från insatsen ger inblick i den internationella brottsorganisationens verksamhet.

I en gemensam operation med fem olika enheter från Spanien, USA och Ecuador kunde den spanska polisen beslagta mer än 1 200 kilo kokain, gömt i tre containrar från Sydamerika – till ett värde av nästan en miljard svenska kronor.

Den första försändelsen anlände till Barcelonas hamn i januari, där tullen hittade drogerna i en container med säckar med lim för keramik, skriver The European News Exchange.

Bara en månad senare gjordes en andra leverans, denna gång till Valencias hamn, med narkotika gömt i botten av en behållare med bananer.

Sju medlemmar gripna

Utredningen ledde fram polisen till en internationell kriminell organisation, som främst ägnade sig åt kokainhandel – och en lagerlokal som fungerade som ligans högkvarter.

Nyligen kunde polisstyrkor slå till mot byggnaden, där man hittade ytterligare 143 kilo kokain och där man kunder gripa ligans sju medlemmar. Tillslaget filmades av polisen själva.

I insatsen kunde man också beslagta mer än 80 000 euro i kontanter, tre fordon och nio mobiltelefoner, några av dem med krypterad kommunikation.

Utredningen har lett till en fullständig nedmontering av den internationella organisationen, skriver Enex.

Relaterat