Extern länk
Början på sidans innehåll

Efter fem

Efter fem

Intervjuer, senaste nyheterna och snackisarna varje vardag 17 till 19 och varje söndag 17 till 20. Intervjuer, nyheter och snackisar. Vardagar 17–19 och söndagar 17–20.

Möregårdh stor hjälte när Sverige tog EM-guld: ”Surrealistiskt”

Avgjorde mot ikonen • Legendarens hyllning • Så ska han fira

Uppdaterad: Publicerad:

Sverige är Europamästare i bordtennis.
Igår kväll vann man på hemmaplan över Tyskland med 3-1 i finalen.
– Det känns fortfarande helt overkligt , säger hjälten Truls Möregårdh.

Senaste gången Sverige vann Em-guld i bordtennis var för 21 år sedan. Stor hjälte blev Truls Möregårdh, 21, som vann den sista matchen med 3-2 i set mot pingisikonen Timo Boll, 42.

– Fantastiskt! Speciellt att få möta Timo som har varit med så länge. Allting blev bara så otroligt surrealistiskt, säger Möregårdh.

Möregårdh avgjorde inte bara matchen. Han hjälpte Sverige att koppla greppet om finalen när han i första matchen vann i överlägsen stil med 3-0 mot Benedikt Duda. Han beskriver gårdagens guld som det häftigaste han någonsin har upplevt.

– När det stod 10-5 hann jag till och med tänka på hur jäkla coolt det här är och verkligen ta in hur fantastiskt det här är i mitt liv. Jag är väldigt glad över karriären hittills och vet inte om jag någonsin kommer få uppleva något lika stort som det som hände igår.

Hyllas av legendaren

Den svenske bordtennislegendaren Jan-Ove Waldner följde naturligtvis finaldramat och imponerades av gängets insats.

– Hela laget gjorde det kanonbra.

Waldner, som var med i laget senast Sverige tog EM-guld år 2002, menar att segern var viktig för hela sporten.

– Det här var det absolut bästa som kunde hända för pingis just nu.

Firar guldet med semester

Möregårdh håller med Waldner om att segern var viktig för svensk bordtennis.

– Det betyder så sjukt mycket för sporten och för oss själva som har kämpat väldigt, väldigt länge. Vi har haft det lite knackigt i lag-EM och har inte riktigt fått till det som vi vill. Men vi fick till det riktigt bra på hemmaplan och det känns overkligt. Jag bor 25 minuter härifrån och varenda liten kotte man jag känner igen satt på läktaren och hejade. Helt overkligt verkligen.

Nu ska han fira med en kortare semester.

– Jag ska ha semester, för första gången sedan jag blev pingisspelare. Så jag ska försök njuta av de här fyra dagarna.

Utöver Möregårdh bestod laget av Mattias Falck, Kristian Karlsson, Jon Persson och Anton Källberg. Guldet är Sveriges 15 genom tiderna.

Se hela inslaget i spelaren18 september, 2023
Se hela inslaget i spelaren
Tilde de Paula Eby och Axel Pileby

Streama Efter fem på TV4 Play

Svenskt aktualitetsprogram där vi får möta intressanta gäster och blir uppdaterade kring dagens mest engagerande nyheter.

Relaterat
Succén: Sverige vinner EM-guld i bordtennis – efter rysare

Succén: Sverige vinner EM-guld i bordtennis – efter rysare