Extern länk
Början på sidans innehåll

Nyheterna

Senaste nytt

Idag 14:08

Klubbat: Inga nya bensinbilar i EU från 2035

Inga nya bensin- och dieselbilar ska få säljas i EU från 2035. Uppgörelsen har nu bekräftats i en omröstning i Bryssel.

23 länder sade ja medan Rumänien och Bulgarien avstod och endast Italien och Polen sade nej.

Omröstningen hölls sedan EU-kommissionen och Tyskland i lördags hittat en lösning för att få Tyskland att sluta blockera den uppgörelse som egentligen gjordes redan i höstas.

– En viktig signal, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

Läs mer

Idag 14:01

Margareta Strömstedt är död

Författaren och journalisten Margareta Strömstedt är död, det meddelade sonen Niklas Strömstedt på Instagram.

– Det är sorgligt och och känslan av 'aldrig mer' är konstig och svår att ta in, säger Niklas Strömstedt i en kommentar till DN.

Margareta Strömstedt debuterade tidigt 1960-tal med sagoboken ”Fjärilar i klassen”. Därefter har hon gjort sig en lång karriär inom barnboksförfattandet, men hon har också varit verksam journalist och barnbokskritiker på Dagens Nyheter.

Därtill har hon skrivit ett flertal vuxenromaner samt biografin "Astrid Lindgren: en levnadsteckning".

Margareta Strömstedt blev 91 år gammal.

Läs mer

Idag 13:46

Två döda och flera skadade i knivattack i Lissabon

Två personer dödades och flera skadades i en knivattack mot ett muslimskt center i Portugals huvudstad Lissabon, uppger polisen, enligt AFP.

– Attacken gjorde att flera personer skadades och för tillfället två döda, sade polisen.

En misstänkt gärningsman är gripen.

Läs mer
Senaste dygnet

Över 1 300 döda efter skalven – tusentals byggnader har rasat

Siffran väntas stiga ytterligare • Rop på hjälp från rasmassorna

Kraftfulla jordskalv har skakat sydöstra Turkiet och norra Syrien under natten. Hittills har fler än 1 300 människor hittats döda. Dödstalet stiger snabbt.

Det första och starkaste skalvet skedde strax efter klockan 04 lokal tid (02 svensk tid), med en magnitud som har uppmätts till 7,8. Det stora skalvet har följts av minst 20 efterskalv, där det starkaste har haft en magnitud på omkring 6,6. När solen stiger uppdagas en väldig förödelse. Människor sprang ut i mörker och vinterkyla i mängder av städer i hela regionen. Under morgontimmarna har fler och fler hittats döda i resterna av rasade byggnader.

Minst 1 300 personer har omkommit, när de senaste beskeden från olika myndigheter läggs samman.

Räddningsinsatser pågår

Redan i ett tidigt skede varslade USA:s geologiska myndighet USGS om att så många som 1 000 människor kan ha omkommit till följd av skalven, sett till skalvets styrka, epicentrum och att det skedde på nästan 18 kilometers djup. Dessutom bedöms byggnationen i de drabbade områdena inte vara särskilt motståndskraftig. Regn och snö faller över regionen under måndagsmorgonen och på vissa håll rapporteras det om något i stil med snöstorm. Temperaturen har legat kring nollan under natten.

Från den turkiska staden Adana berättar journaliststudenten Muhammet Fatih Yavus att tre bostadshus rasade samman i närheten av hans eget hem, rapporterar AP. Han berättar att en räddningsinsats pågår bland betong och bråte, där en person har hörts vädja om hjälp. Adana ligger minst 15 mil väst om skalvets epicentrum.

Se bilder på skalvens efterdyningar i inslaget ovan.

Seismologen om dödliga jordskalvet: ”Oerhört kraftigt”

TT

Svenska Pernilla vaknade av skalvet: ”Det var skräck”

Svenska Pernilla vaknade av skalvet: ”Det var skräck”

”Fokus på att rädda människor ur rasmassorna”

”Fokus på att rädda människor ur rasmassorna”