En grupp forskare tror att mellan 16 000 och 50 000 barn har eller har haft långtidscovid i Sverige.
Men studierna som de hänvisar till får kritik av en överläkaren Daniel Bremell på infektionskliniken på Sahlgrenska universitetssjukhuset.
I en debattartikel i Dagens Nyheter argumenterar 26 forskare för munskyddsanvändning, snabbtest, ökad ventilation och striktare karantänsregler i skolorna i höst. De befarar att en fjärde våg kan leda till att ovaccinerade barn drabbas av långtidscovid, hyperinflammation eller i värsta fall dör.
- Om tiotusentals barn skulle ha svåra symtom under lång tid efter covid, skulle vi ha märkt det i vården, men det gör vi inte. När man sedan tittar på de källor som de hänvisar till, så går det inte att utläsa siffrorna på ett trovärdigt sätt för det är inga välgjorda studier, säger Bremell till TT.
Mer om kritiken i inslaget ovan.