Extern länk
Början på sidans innehåll

Kriget i Ukraina

Kriget i Ukraina

Här samlar vi all rapportering om Rysslands invasion av Ukraina.Här samlar vi all rapportering om Rysslands invasion av Ukraina.

Ukraina: Ryssland har inlett nästa fas – väljer att skifta fokus

”Bestämt sig för att göra kriget långvarigt”

Uppdaterad: Publicerad:

Ryssland har gått in i krigets tredje fas, enligt ukrainska myndigheter. Fokus nu tros ligga på att behålla de områden som de lyckats ta kontroll över.

– Detta talar för att de bestämt sig för att göra kriget långvarigt, säger en ukrainsk regeringsrådgivare.

Den första fasen, som inleddes torsdagen den 24 februari, gick ut på att försöka ta hela Ukraina på bara några dagar.

När det misslyckades gick det ryska anfallskriget snabbt in i sin andra fas: att omringa det ukrainska försvaret i landets östra delar, den så kallade Donbassregionen.

Under en tv-sänd insamling på fredagen sade Viktor Andrusiv, rådgivare vid det ukrainska inrikesdepartementet, att Ryssland gått in i en tredje fas, som innebär fokus på att behålla kontroll över de områden som nu är i ryska händer. Ett tecken på att kriget blir långvarigt, enligt Andrusiv.

TT

Relaterat
Här skjuter ryska soldater civila i ryggen – utreds som krigsbrott

Här skjuter ryska soldater civila i ryggen – utreds som krigsbrott

Första ryska soldaten inför rätta – misstänks ha dödat civil

Första ryska soldaten inför rätta – misstänks ha dödat civil