Extern länk
Början på sidans innehåll

Nyhetsmorgon

Nyhetsmorgon

Direktsänt morgonprogram. Nyheter varvas med fördjupande diskussioner, bevakning av de senaste trenderna, personliga intervjuer, kultur och sport.Direktsänt morgonprogram. Nyheter, diskussioner & intervjuer.

Vaccin mot cancer kan finnas på marknaden snart

”Vi vill aktivera immunförsvaret”

Uppdaterad: Publicerad:

Vid Uppsala universitetet forskar man på ett vaccin som kan bota cancer. Man har kommit ganska långt och börjat göra tester på cancerpatienter.

-         Med vacciner vill vi träna upp vårt immunförsvar så det känner igen och kan attackera cancerceller”, berättar Sara Mangsbo, lektor vid Uppsala universitet.

Ska användas mot alla cancerformer

Det bygger på att kroppens eget immunförsvar ska attackera cancertumören – immunterapi alltså som används redan i dag. Men det är svårt för immunförsvaret att hitta till cancertumören – men det är det vaccinet ska se till genom cancertumörens eget enzym telomeras.

Vaccinet ska kunna användas universellt, alltså mot alla cancerformer och forskningsteamet hoppas att de skulle kunna komma ut på marknaden ganska snart.

Se mer om cancervaccinet och hur det ska fungera i spelaren ovan.