I samband med fartygsolyckan på Östersjön utreds nu misstankar om grovt sjöfylleri.
Till TV4 Nyheterna bekräftar Kustbevakningen att misstankarna riktas mot det brittiska fartygets besättning.
– Vi misstänker att delar av den brittiska besättningen inte varit nyktra, säger Kustbevakningens kommunikatör Valdemar Lindekrantz.
En förundersökning gällande grov vårdslöshet i sjötrafik inleddes av åklagare under morgonen.
– Kustbevakningen vidtar just nu ett flertal utredningsåtgärder och däribland vidtas även olika typer av tvångsmedel inom ramen för förundersökningen. Ytterligare brottsmisstankar har uppkommit och däribland grovt sjöfylleri, säger Kustbevakningens förundersökningsledare Jonatan Tholin.
Det danska lastfartyget Karin Høj kapsejsade i och med kollisionen med brittiska fartyget. Olyckan inträffade mellan Ystad och Bornholm. Det ska ha hörts röster och skrik från vattnet.
– Framförallt har vi letat efter två personer som befaras ligga i vattnet, inte hittat någonting i dagsläget, så det är ett jobbigt läge, säger Bengt Blomqvist, stationschef vid Ystads Sjöräddningssällskap.
Klockan 10:30 avslutade Sjöfartsverket sin sökinsats efter de båda saknade personerna. De två personerna är fortfarande inte påträffade.
Fortsatt eftersökning kommer att ske i fartyget närmare land.
I spelaren ovan: Se det senaste om fartygskrocken på Östersjön.