Dubbla guld - Rolfö årets anfallare
2020-11-24
Ligaguld och cupguld – samt en andraplats i Champions League. Fridolina Rolfös år har varit något alldeles extra och nu får hon motta priset som ”Årets anfallare”.
Fridolina Rolfö har tagit klivet och blivit Sveriges stora offensiva stjärna. Förutom ständig leverans i landslaget har hon det här året även presterat på högsta nivå i klubblaget Wolfsburg.
Wolfsburg vann det här året både ligan och cupen och när man tog sig till final i Champions League via seger mot Barcelona så var det just Fridolina Rolfö som satte det matchavgörande målet.
När hon ser tillbaka på året så är det just matcherna i Champions League som varit höjdpunkten.
- Det var fantastiskt att får vara med. Och att få avgöra i semifinalen var otroligt häftigt, säger Rolfö.
Hon tycker själv att hon tagit stora kliv under året.
- Har växt i min roll, tagit ett stort ansvar i laget. Jag har spelat många matcher och tagit många titlar.
Rolfö har nyligen kommit tillbaka från en otäck hjärnskakning och är nu åter i det svenska landslaget
- Nu mår jag bra. Jag längtar efter att få komma tillbaka till landslaget och har en kvalmatch kvar. Det ska bli jätteroligt.