SE OCKSÅ:
Här är Gignacs båda mål mot PSG
Fotbollskanalen Europa: Zlatan, Messi och Ronaldos show
Hemmalaget Marseille började starkast på Stade Velodrome. Anfallaren André-Pierre Gignac fintade framgångsrikt bort PSG-backen Christophe Jallet och satte 1—0 i den 17:e minuten. Målvakten Salvatore Sirigu kunde inte göra något åt Gignacs välplacerade, låga skott i det bortre hörnet.
Zlatan Ibrahimovic replikerade omgående. Svensken klackskarvade in kvitteringen efter en hörna på ett lika originellt som iögonfallande sätt i den 23:e minuten.
Högklassig frispark
Och Marseillemålvakten Steve Mandanda hann knappt hämta ut bollen ur nätmaskorna förrän det var dags för Ibrahimovic igen. 2—1 till PSG kom på en högklassig, stenhård frispark i den 25:e minuten, signerad den nyblivne 31-åringen.
Frisparksfullträffen var Zlatan Ibrahimovics nionde mål på sju matcher i det franska ligaspelet.
André-Pierre Gignac såg dock till att det blev oavgjort i matchen bara minuter efter Zlatans målkavalkad. Gignacs andra nätkänning för kvällen kom på nick efter en hörna i den 32:a minuten.
- Vi var modiga, vi gav allt. Vi förtjänade oavgjort, sade Marseilles mittfältare Benoit Cheyou.
Bråk i halvtid
Matchen var tuff, stundtals ful. I samband med halvtidssignalen utbröt ett mindre bråk med flera spelare inblandade.
Efter paus sjönk tempot, och chanserna blev färre. I den 73:e minuten uppenbarade sig en av få möjligheter för Zlatan inne i Marseilles straffområde, men när han kastade sig fram för att få träff på bollen gick den högt över.
- Oavgjort var logiskt. Vi var lite trötta i andra halvlek och vi saknade raskheten för att kunna bryta igenom Marseilles försvar, sade PSG:s tränare Carlo Ancelotti.
PSG har fortfarande inte förlorat i ligaspelet, men det är Marseille som ligger i tabelltopp efter åtta omgångar. Avståndet mellan de båda lagen är tre poäng.