- Det såg inte bra ut, han slog i huvudet två gånger, det är tur att han hade hjälm. Jag fick direkt känslan att det var en allvarlig incident, säger experten Leif Boork i C More.
Enligt första rapporten slog Sundh i tinningen och har förts till sjukhus med transport.
- Han var inte vid medvetande när han fördes till sjukhuset men det behöver inte innebära att det är farligt även fast det är en kraftig hjärnskakning, säger en ambulansvårade till C More på plats i Coop Arena.
- HV-spelarna tyckte att det var jobbigt att fortsätta spela utifrån hur Sundh reagerade. Han hade krampanfall och de har inte haft kontakt med honom under hela situationen. De tyckte att det var tufft att spela vidare och Luleå hade inga som helst problem att bryta matchen. Vi tog beslutet gemensamt, säger Persson till C More.
Och fortsätter:
– Killen har puls och andning, men de har inte haft kontakt med honom och under de förutsättningarna var det inte läge att spela vidare.