Sverige måste införa hårdare rekommendationer för de minsta barnens skärmanvändning. Det tycker Barnläkarföreningen som annars ser en risk för att barnens utveckling tar skada. Trots att Världshälsoorganisationen infört strikta riktlinjer för barn och skärmtid har Sverige inte antagit dem.
– Skärmen har en dragningskraft, särskilt mobilen. Men vi försöker att det inte ska bli för mycket, säger Shanga Bergqvist, förälder.
WHO har riktlinjer
Ingen skärm alls före två års ålder. Och sedan högst en timme per dag tills barnen är fem år. Så lyder WHO:s riktlinjer om skärmtid för våra minsta – men som Sverige ännu inte antagit.
Nu tycker barnläkarföreningen att vi ska göra länder som Norge och USA sällskap och att Folkhälsomyndighetens generella råd om fysik aktivitet inte är nog.
– Det handlar om kritiska fönster för hjärnans utveckling under de två första åren. Missar man det tar det mycket mera tid att ta igen, om det ens går, säger Ulrika Ådén, ordförande Svenska barnläkarföreningen.