I måndags tvingades Rebecka Karlsson, 16, söka vård på sjukhus då hon plötsligt fick kraftiga magsmärtor. Efter två nätter utanför Idol-bubblan kom hon tillbaka till Idol-hotellet i onsdags med siktet på fredagsfinalen.
LÄS MER: Rebecka akut till sjukhus
Men tätt inpå direktsändningen var återhämtningen inte fullständig.
– Jag mår inte 100 procent bra men läkarna har sagt att så länge jag äter rätt och tar hand om mig själv kommer det inte vara något problem för mig att stå på scenen ikväll, sa Rebecka inför kvällens framträdande samtidigt som hon oroade sig för sitt magstöd.
Men det fanns där. Och efter framträdandet fick hon stående ovationer från juryn, som blev mållös.
- Jag har varit runt världsdivor hela mitt liv. Jag har aldrig träffat någon som är så proffsig och har så mycket talang som du, säger Quincy Jones III.
- Det här säger väldigt mycket om dig som person, och hur hårt du är villig att kämpa för att uppnå din dröm. Du är fantastisk, magisk, säger Nikki Amini.
Och Fredrik Kempe fyllde i:
- Vi ser det sista stora beviset på vilken potential du har, säger han och uppmanar publiken att applådera en gång till.