Riksdagsledamoten Elsa Widding lämnar Sverigedemokraterna.
Det uppger hon själv i en lång video.
– Som politiker förväntas man hålla tyst om de viktigaste frågorna, säger hon.
Elsa Widding valdes in i riksdagen förra året och har sedan dess fått stark kritik för att bland annat ha deltagit på en konferens tillsammans med kända vaccinmotståndare, klimatförnekare och personer som relativiserat Förintelsen.
Utbildningsminister Mats Persson (L) riktade då hård kritik mot Elsa Widding.
Under måndagen meddelade hon att hon lämnar Sverigedemokraterna. I en lång video pratar hon bland annat om att hon valde politiken för att få vara med och påverka i klimat- och miljöfrågor.
– Istället förväntas man som politiker hålla tyst om de viktigaste och mest livsavgörande frågorna, säger hon.
Blir politisk vilde
Elsa Widding säger att hon blivit utsatt för en smutskastningskampanj från ledande företrädare från Liberalerna och att SD inte valt att kommentera frågan i media. Hon kommer att sitta kvar i riksdagen som politisk vilde.
– Jag upplever däremot att jag har ett starkt stöd hos väljarna och inte minst hos dem som personkryssat mig, säger hon i videon.