Svenska Linus Sandgren kan ta hem sin andra Bafta 2019
2019-01-10
Linus Sandgren har möjlighet att återupprepa sin bedrift från 2017, nämligen att vinna en Bafta för bästa foto. Även Björn Runges The Wife har chans att vinna pris på galan som sänds i TV4 Play.
Den svenska representationen på EE British Academy Film Awards består främst av Linus Sandgren, som är nominerad för bästa foto med filmen First Man. Sandgren vann både en BAFTA och en Oscar i kategorin 2017, då med filmen La La Land, som precis som First Man hade Ryan Gosling i huvudrollen och regisserades av Damien Chazelle.
Regissören Björn Runge har också han en nominering att se fram emot, även om han personligen inte har chans att hämta något pris. Glenn Close är nominerad i kategorin Bästa kvinnliga skådespelare för sin insats i Runges The Wife.
Se hela EE British Academy Film Awards på TV4 Play 10 februari!
Se samtliga nominerade här